Biegnąc uczczą pamięć o powstańcach

27. Bieg Powstania Warszawskiego wyruszy w sobotę 29 lipca. Trwają zapisy.

Lekkoatletyka. 26 Bieg Powstania Warszawskiego. 23.07.2016
 fot. Marek Biczyk  /  źródło: newspix.pl

Materiał powstał we współpracy z partnerem

 

Tradycyjnie już stołeczni sportowcy uczczą pamięć o bohaterach powstańczego zrywu z 1 sierpnia 1944 roku, biorąc udział w Biegu Powstania Warszawskiego. Trwają zapisy na 27. edycję tego wyjątkowego wydarzenia. Czeka 11 tysięcy pakietów startowych. Równolegle prowadzona jest rejestracja uczestników 4. Biegu Zdobycia PAST-y. 1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko hitlerowskiemu okupantowi. Padły pierwsze strzały, rozpoczęło się powstanie warszawskie. Trwało 63 dni i kosztowało życie kilkuset tysięcy mieszkańców stolicy. Już po raz 27. warszawiacy na sportowo uczczą te wydarzenia. Przy blasku tysiąca płonących zniczy, w mroku i przy akompaniamencie patriotycznej roty rozpocznie się Bieg Powstania Warszawskiego. – Stolica rokrocznie oddaje hołd swoim bohaterom, którzy podjęli heroiczną walkę przeciwko okupantowi.

 

W obchody kolejnych powstańczych rocznic włączają się również sportowcy. Robią to w szczególny sposób, bo biegnąc. Przed nami 27. edycja Biegu Powstania Warszawskiego – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy. – Trasa biegu prowadzi obok miejsc, gdzie toczyły się jedne z najcięższych walk. To wydarzenie ma bowiem nie tylko wymiar sportowy, ale przede wszystkim historyczny i patriotyczny. Już dziś zapraszam do uczestnictwa, ale i do aktywnego kibicowania na trasie biegu – dodaje. Zawodnicy na trasę 27. Biegu Powstania Warszawskiego wyruszą w sobotę, 29 lipca. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników, w tym roku biegacze zmierzą się ponownie z dwoma dystansami – 5 lub 10 kilometrów.

 

Obie trasy posiadają atesty Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Wspólny start nastąpi na ulicy Bonifraterskiej, a meta została wyznaczona na ulicy Konwiktorskiej. Krótszy dystans O godz. 20.10 na trasę wyruszą biegacze na krótszym dystansie. Trasa prowadzić będzie ulicami: Bonifraterską do Miodowej, Krakowskim Przedmieściem i Karową. Następnie zawodnicy skręcą na Wybrzeże Kościuszkowskie. Na Wybrzeżu Gdańskim, na wysokości kamienia – Pomnik Pracy Nauczycieli, wykonają nawrót, by następnie wbiec ulicą Sanguszki do mety na ulicy Konwiktorskiej. I dłuższy Sportowcy, którzy zmierzą się z dystansem 10 kilometrów, wystartują o godz. 21.00. Dla nich trasa przebiegać będzie ulicami: Bonifraterską do Miodowej, Krakowskim Przedmieściem, Karową, Dobrą, Lipową do Browarnej, Topiel i Kruczkowskiego. Po skręcie w ulicę Ludną do ulicy Czerniakowskiej, a następnie ulicami: Wilanowską, Wioślarską, Wybrzeżem Kościuszkowskim (w tym tunelem), do ulic: Krajewskiego, Zakroczymskiej i mety na Konwiktorskiej.

 

Od czterech lat wydarzeniu głównemu towarzyszy bieg na 9. piętro budynku przy ul. Zielnej 39, tzw. PAST-y. W zmaganiach tych udział będzie mogło wziąć nawet 730 zawodników. Rywalizacja upamiętniająca bohaterstwo powstańców i zaciętość walk odbędzie się również 29 lipca, ale o godz. 9.00. Jak można się zapisać? Podobnie jak miało to miejsce przy poprzednich biegach z cyklu „Zabiegaj o pamięć”, do rejestracji jest wykorzystywany system elektroniczny działający na stronie Stołecznego Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA – . Wystarczy założyć profil na stronie Centrum, a planując start w kolejnych biegach, należy tylko wpisać swój login i hasło. Osobiste zapisy będą prowadzone od 11 lipca w dniach i godzinach pracy biura zawodów w sali im. Kisielewskiego w Pałacu Kultury i Nauki, plac Defilad 1, wejście od strony ulicy Marszałkowskiej. Wydawanie pakietów sportowych na bieg rozpocznie się 11 lipca.

Z tej samej kategorii