Cukrzyca to nie przeszkoda. Udowodnią to piłkarze

Mistrzostwa Polski Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą w Piłce Nożnej – to oficjalna nazwa nowej inicjatywy w polskim sporcie. W ostatni weekend kwietnia futboliści udowodnią, że przed aktywnością ruchową nie ma żadnych przeszkód. A przynajmniej tych medycznych.

piłka nożna - mistrzostwa polski dzieci z cukrzyca
 fot. kopnijcukrzyce  /  źródło: Facebook

W sztabie organizacyjnym imprezy, którą w dniach 29-30 kwietnia zorganizuje Gniezno, znaleźli się uznani specjaliści. Wśród zaangażowanych w projekt są lekarze Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii UM w Poznaniu czy Polskiego Towarzystwa Medycyny Sportowej. Po stronie członków drużyn – chorzy na cukrzycę. Właśnie ruszyły zapisy do unikalnego wydarzenia.

 

- Aktywność fizyczna to jeden z filarów prawidłowego leczenia cukrzycy, pomaga zmniejszyć ryzyko rozwoju przewlekłych powikłań choroby oraz w utrzymaniu dobrego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia. Dlatego bardzo istotne jest, aby zachęcać dzieci do regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat – tłumaczy powody powołania projektu do życia dr hab. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz. - Hasłem przewodnim jest „kopnij cukrzycę” – chwali się współorganizatorka mistrzostw.

 

W mistrzostwach mogą brać udział poszczególne miasta, ale też stowarzyszenia pacjentów lub ośrodki. Rywalizacja odbędzie się w trzech kategoriach: roczników 2008-10, 2004-07 i 2000-2003. Najmłodsi swoje mecze rozegrają na sztucznej murawie o wymiarach 32x60 m, pozostali – na podzielonym na dwie części boisku pełnowymiarowym. Drużyna musi liczyć co najmniej sześciu i maksymalnie dziesięciu graczy. Można je zarejestrować do 15 lutego na kopnijcukrzyce.pl.

 

Zozulińska-Ziółkiewicz: - Będziemy kopać piłkę, aby promować aktywny styl życia i zachęcać przykładem wszystkie osoby z cukrzycą do aktywności fizycznej. Pragniemy, aby dla dzieci i młodzieży z cukrzycą, uczestnictwo w mistrzostwach było zaczynem do zabawy, zdrowej konkurencji, motywacją do systematycznego treningu i integracją tych wszystkich, którzy kochają sport i piłkę nożną. Wydarzenie będzie okazją do wymiany doświadczeń, a czas pomiędzy meczami wykorzystamy na interaktywną edukację diabetologiczną.

Z tej samej kategorii