Sport dla każdego. Dolny Śląsk stawia na lekkoatletykę

Dolny Śląsk dla Królowej Sportu – nazwę tego programu wojewódzkiego Urzędu Marszałkowskiego będzie się jeszcze wspominać. Na 42 wybudowanych w ramach inicjatywy obiektach lekkoatletycznych będą szkolić się przyszli mistrzowie.

Joanna Jóźwik
 fot. Radosław Jóźwiak  /  źródło: Cyfrasport

Ostatni z 42 obiektów, jakie od 2013 roku powstały na Dolnym Śląsku w ramach programu budowy w województwie obiektów lekkoatletycznych do szkolenia podstawowego, we wrześniu otwarto w Lubawce.

 

Przy okazji uroczystości na lubawskim stadionie odbył się piknik lekkoatletyczny "Spotkaj się z Olimpijczykiem", w trakcie którego marszałek województwa Cezary Przybylski wręczył nagrody za ostatni sezon. Na zaproszenie burmistrz Ewy Kocemby odpowiedzieli olimpijczycy i paraolimpijczycy z Rio de Janeiro, w tym m.in. hegemon światowego rzutu młotem Paweł Fajdek, czterystumetrowiec Rafał Omelko i Joanna Linkiewicz. Były też gwiazdy sportu sprzed lat, w których ślady na świeżo położonym tartanie mają teraz pójść najmłodsi.

 

Każdy ze stadionów, na które łącznie wydano ok. 43 mln złotych, to podstawowa baza szkoleniowa, którą na życzenie zamawiających powiatów można rozbudować. Minimum, jakie powstawało w ramach programu, zakładało czterotorową bieżnię okólną o długości 200 metrów, prostą sześciotorową „stumetrówkę”, skocznię w dal, a ponadto boisko do piłki nożnej lub wielofunkcyjne na płycie wewnętrznej. Oczywiście bywało, że modernizowano bieżnie 300 lub 400-metrowe oraz instalowano przy okazji m.in. skocznię wzwyż, rozbieg oszczepniczy czy koło do pchnięcia kulą

 

- To autorski program samorządu. Co ważne, nie tylko budujemy nowe obiekty, ale zamierzamy też wspierać inicjatywy, które pozwolą nasze stadiony wypełnić życiem. Dziękuję samorządowcom za zaangażowanie, ogrom wykonanej pracy i cieszę się, że kolejne powiaty i gminy mogły na tym skorzystać z naszego programu – mówił wicemarszałek Radosław Mołoń, odpowiedzialny za realizację programu.

 

To, co wybudowano na Dolnym Śląsku, jest wystarczającą zachętą do treningu, ale teraz należy zadbać o jego wysoką jakość. Tym zajmuje się druga część planu województwa – program „Lekkoatletyka dla każdego”.

 

Więcej o programie i wykaz stadionów na stronie krolowasportu.pl.

Z tej samej kategorii