OOM 2017 rozpoczęte. Najlepsi łyżwiarze są z Tomaszowa Mazowieckiego

KS Pilica Tomaszów Mazowiecki został najlepszym juniorskim łyżwiarskim klubem w Polsce. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży i Mistrzostwa Polski Juniorów przyniosły grad medali na torze lodowym. Teraz czas na kolejne dyscypliny.

Karolina Bosiek
 źródło: PAP

Karolina Bosiek i Mateusz Owczarek – te nazwiska nowej fali polskiego sportu warto zapamiętać. Łyżwiarze szybcy z Tomaszowa Mazowieckiego w rozegranych w weekend Mistrzostwach Polski Juniorów A i B (Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży) pokazali, że polskie panczeny mogą być spokojne o przyszłość.

 

- Bosiek to aktualna liderka klasyfikacji generalnej juniorskiego Pucharu Świata na 3000 metrów i jeśli zdrowie pozwoli, powinno już tak zostać. Owczarek jeszcze nie ma takich sukcesów, ale na torze COS pokazał, że jak najbardziej go na to stać. Wygrał wszystkie konkurencje, w których startował, z wyjątkiem 500 metrów, gdzie był drugi – relacjonuje szefowa wyszkolenia w Polskim Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Ewa Białkowska. Jak zaznacza, istotna jest obserwacja rozwoju rekordów życiowych panczenistów, a tych pod Tatrami pobito w weekend wiele. Bosiek, która po 1. dniu rywalizacji musiała wycofać się z powodu choroby, na małopolskim torze nie jeździła najszybciej w karierze. Ale to byłby wyczyn, bo odkąd trenuje, rozprawiła się z aż ośmioma rekordami Polski. W dziewiątym jechała jako część drużyny w sprincie drużynowym. - Z każdym rokiem na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży potwierdza się, że rośnie nam utalentowane zaplecze, które już zaczyna wywierać presję na kadrę seniorów – równo rok temu chwaliła młodych Białkowska. Tej zimy o występach juniora A i B mogła powiedzieć podobnie. Jeśli nie o wszystkich, to na pewno o zawodnikach KS Pilicy.

 

Zawodnicy z Tomaszowa Mazowieckiego zdominowali rywalizację klubową, zdobywając 170,34 pkt do klasyfikacji generalnej, co stanowiło ponad 70 procent wszystkich uzyskanych przez województwo łódzkie – triumfatora rankingu województw. - Nie wiem, ile medali zdobyli, bo to kluby liczą sobie indywidualnie. Ale były konkurencje, gdzie Pilica obsadzała całe podium – opowiada szefowa wyszkolenia. - Szkoda, że limit od organizatora na OOM i MPJ wyniósł tylko 64 zawodników, bo w kraju mamy więcej utalentowanej młodzieży – dodała.

 

PEŁNE WYNIKI OOM I MPJ W ŁYŻWIARSTWIE SZYBKIM 2017 >>>

 

Rywalizacja łyżwiarzy była początkiem walki o medale w ramach OOM 2017 w sportach zimowych. Impreza, którą ponownie organizuje Małopolska, potrwa do 12 marca. Juniorzy zmierzą się w 14 dyscyplinach sportu w 9 miejscowościach: Zakopanem, Krynicy-Zdroju, Kościelisku, Suchem, Nowym Targu, Oświęcimiu, Jurgowie, Wieliczce i Bochni.

 

Od 9 do 12 lutego potrwają w Krynicy zmagania na torze do short-tracku. Dzień później w tym samym miejscu na torach pojawią się curlerzy (13-16.02), a zaraz po nich łyżwiarze figurowi (16-19.02). W dniach 23-26 lutego na lokalnym torze spotkają się najlepsi młodzi saneczkarze. Wcześniej, bo od 19 lutego do Zakopanego przyjadą narciarze alpejscy, którzy przez tydzień będą się mierzyć na stokach Harendy i Kasprowego Wierchu (19-26.02). Pod Giewontem zaplanowano również zawody w narciarstwie klasycznym (23.02-01.03) i freestyle'u snowboardowym (24-26.02). Snowboard cross odbędzie się w Jurgowie (23-24.02), a konkurencje alpejskie będzie można obejrzeć w Suchem (26-28.02). W ramach OOM rozegrane zostaną również turnieje drużyn hokeja na lodzie (Oświęcim, Nowy Targ, Krynica – 20-26.02) i koszykówki kobiet i mężczyzn, w których w dniach 26.02-3.03 ekipy zmierzą się w halach w Bochni i Wieliczce. XXIII Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży zakończy biathlon. Ten na trasach i strzelnicy w Kościelisku-Kirach zaplanowano na między 6 a 12 marca.

 

Uroczystość otwarcia XXIII OOM zorganizuje Bukowina Tatrzańska. Początek wydarzenia przy stacji narciarskiej Rusiń-Ski 25 lutego o godz. 17:30. W ceremonii wezmą udział zawodnicy z dyscyplin aktualnie rozgrywanych w Zakopanem i okolicy oraz zaproszeni goście. Patronat honorowy nad zawodami objął Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka.

Z tej samej kategorii