Rekordzistka Polski z Malborka, jej pływanie przyprawia o zawrót głowy

Pływalnia w Kościerzynie 13 listopada była miejscem historycznego wydarzenia. Jedenastoletnia Paulina Cierpiałowska z Malborka pokonując dystans 100 m stylem dowolnym w czasie 1:02.70 poprawiła dotychczasowy rekord Polski w kategorii 11 lat!

Polska na Medal
 źródło: Materiał prasowy

Dotychczasową rekordzistką była zawodniczka klubu MKS Manta Jelcz Laskowice Agnieszka Burdelak, która w grudniu 2002 roku pokonała ten dystans w czasie 1:03.03. Wynik nie został pobity w kraju aż przez 14 lat. Do momentu, gdy przymierzyła się do niego fenomenalna mieszkanka Malborka. O poziomie sportowym malborskiej rekordzistki świadczy fakt, że czas lepszy od rekordu zawodniczki z Manty Paulina osiągnęła dwukrotnie; w wyścigu eliminacyjnym (1:02.70) oraz w finale (1:02.87), płynąc przed nim jeszcze w wyścigach na 100 m stylem motylkowym oraz 400 m stylem dowolnym. Warto dodać, że w obu tych wyścigach poprawiła kolejne rekordy okręgu. To, w jaki sposób detronizuje wieloletnie rekordy okręgu, przyprawia o zawrót głowy. Dystans 100 m stylem motylkowym pokonała w czasie 1:14.26, poprawiając dotychczasowy rekord okręgu z roku 1979, a wiec sprzed 37 lat, zaś wyczerpujący wyścig na 400 m stylem dowolnym zajął jej 4:58.62. To wynik lepszy niż 33-letni rekord olimpijki z Atlanty – Izabeli Burczyk. Wynik, który uzyskała na dystansie nowego rekordu Polski, dał jej aż 535 pkt FINA i puchar za najbardziej wartościowy wynik zawodów. Do zdobyczy dorzuciła trzy złote medale za swoje starty oraz puchar dla zwyciężczyni konkurencji specjalnej czyli 100 m stylem dowolnym. Sukces zawodniczki z Malborka jest ogromnym wydarzeniem, natomiast sama mistrzyni nadal pozostaje skromną i szalenie lubianą dziewczyną, a jej sukcesy tylko motywują pozostałych pływaków do wytężonej pracy.


Jak mówi pływaczka, czas wolny poświęca głównie na treningi i nadrabianie zaległości w szkole związane z częstymi wyjazdami na zawody. Paulina jest jednak świadoma tego, że tylko ciężką pracą dochodzi się do mistrzostwa i nie zamierza zwalniać. Przed nią kolejny rok i próby pobicia rekordu wśród 12-latek.


Paulina należy do Sekcji Pływackiej MAL WOPR, która powstała w roku 1999, ale w struktury Polskiego Związku Pływackiego została zgłoszona w 2005. Klub wychował wielu medalistów mistrzostw Polski w kategoriach dzieci, młodzików oraz juniorów, a największymi sukcesami MAL WOPR jest srebrny medal zimowych mistrzostw Polski juniorów do 15 lat Alicji Krauze oraz rekord Polski na dystansie 100 m stylem dowolnym Pauliny Cierpiałowskiej. Zawodników szkoli duet trenerski Dorota Grzywacka oraz Iwona Ciecholewska, trenerki II klasy pływania, które podkreślają, że bez pomocy rodziców zawodników nie udałoby się osiągnąć tak wielu sukcesów.

Baner
Z tej samej kategorii