Walczą o miano najlepszego kibica. Oręż? Wiedza o sporcie!

Nie trzeba być przesadnie głośnym, wymalowanym na biało i czerwono, nie ma wymogu posiadania flagi z wysprejowaną nazwą miasta. Żeby zostać najlepszym kibicem w Polsce, trzeba mieć za to ogromną wiedzę o sporcie. Mistrzostwa Polski Kibiców mają już 40 lat tradycji.

EURO 2016 - Poland v Portugal
 źródło: PAP

Jubileuszowa 40. edycja Mistrzostw Polski Kibiców rozpoczęła się już kilka tygodni temu. W pierwszym etapie chętni zawodnicy zdalnie wypełniali kupon ze wstępną pulą pytań. Kartę podzielono na trzy zestawy – „wydarzenia sportowe 2016 roku”, „historia sportu” i „piłka nożna, regulaminy, ciekawostki”. Sędziów interesowało m.in. w jakich grach zespołowych Polacy wystąpili podczas igrzysk w Rio de Janeiro, od jakiego stylu rozpoczyna się sztafeta pływacka 4x100 m stylem zmiennym lub kim był Jerzy Klempel.

 

Tego typu zagadnienia od 1958 roku zaczął zadawać dziennik „Sztandar Młodych”, a od 1982 – krakowskie „Tempo”. Chociaż impreza cieszyła się swego czasu olbrzymim zainteresowaniem, znikła przy okazji przemian ustrojowych. Ideę odkurzył w 2001 roku Stanisław Sienkiewicz. Na potrzeby imprezy powstało nawet stowarzyszenie, które z niesłabnącą mocą działa do dziś.

 

- Swego czasu w telewizji było niewiele ważniejszych teleturniejów. Były zresztą tylko trzy: oprócz mistrzostw kibiców jeszcze tylko „Wielka Gra” i „Kółko i Krzyżyk”. To impreza z wielką tradycją i duszą, co potwierdzały zgłoszenia. Pamiętam, że udział brał także zmarły niedawno dziennikarz Paweł Zarzeczny – mówi Sienkiewicz. I chwali się, że on sam zaliczył już w roli zawodnika 18 edycji.

 

Od lat władcą absolutnym korony mistrza jest Adam Sokołowski z Kluczborka, który zgodnie z regulaminem ma jako obrońca tytułu zapewnione miejsce w finale. Ten odbędzie się 8 kwietnia w jego mieście. - Dążyliśmy do organizacji mistrzostw, ponieważ mieszka tu ich legenda – cytowało wiceburmistrza miasta Romana Kamińskiego Radio Opole. Jak podkreślił, jest pod ogromnym wrażeniem wiedzy uczestników. Sokołowski, który od lat jeździ na igrzyska olimpijskie i imprezy mistrzowskie, był nawet nominowany do powiatowego tytułu „Człowieka 25-lecia”.

 

W imprezie finałowej 40. mistrzostw – organizowanej we współpracy z Telewizją Polską i Polskim Związkiem Piłki Nożnej – weźmie udział po 15 najlepszych seniorów i młodzieżowców. Zawodnicy w pierwszym etapie odpowiedzą na 30 pytań o różnej skali trudności. Następnie sześciu najlepszych w każdej kategorii stoczy walkę o tytuł. Jak podkreślono w regulaminie, w trakcie finału zostaną też rozegrane konkurencje rekreacyjno-sprawnościowe. Punkty w nich przyznawane będą wliczane do klasyfikacji. Mimo upływu lat, rozwoju internetu i umasowienia rozrywki typu instant Mistrzostwa Polski Kibiców mają się świetnie. Najlepiej mówi o tym statystyka – wypełnionych kart eliminacyjnych nadesłano ponad 7 tysięcy.

Baner
Z tej samej kategorii