Wyjątkowy rok Olimpiad Specjalnych

11 maj, 13:44

Olimpiady Specjalne Polska w 2018 r. świętują 50-lecie ruchu Special Olympics i w ramach kampanii #GrajmyRazem zapraszają kibiców na wyjątkowe sportowe wydarzenia dla zawodników z niepełnosprawnością intelektualną:

Piłkarze Ekstraklasy wesprą Olimpiady Specjalne

·        Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych,

·        Strefę Olimpiad Specjalnych Polska na największych targach sportowych w Polsce - Go Active Show,

·        Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Katowice-Chorzów-Mikołów 2018,

- To dla nas wyjątkowy rok. Od pięćdziesięciu lat, na całym świecie, dajemy osobom z niepełnosprawnością intelektualną możliwość rozwoju społecznego i sportowego, przeżywania emocji, akceptacji i szacunku, przekraczania własnych możliwości przez sport – sport w najczystszej postaci. Niestety, najczęściej zawodnicy w Polsce rywalizują przy pustych trybunach. Zmieńmy to – zapraszamy wszystkich fanów sportu w Polsce na areny Olimpiad Specjalnych. W najbliższym czasie szykujemy wiele atrakcji. Wystarczy wyjść z domu i kibicować zawodnikom. Zobaczycie ile emocji potrafią nam dać. #GrajmyRazem” - zachęca Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalny Olimpiad Specjalnych Polska.

XVIII Europejski Tydzień Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych będzie trwał od 18 do 27 maja. W ponad 450 zawodach sportowych rozgrywanych na boiskach i stadionach 50 krajów Europy weźmie udział ponad 45 tysięcy zawodników. Wydarzeniu patronuje Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) oraz narodowe federacje piłkarskie z 37 krajów Europy, w tym polska Ekstraklasa.

Olimpiadom Specjalnym zadedykowana została 36. kolejka Ekstraklasy w dniach 12-13 maja 2018 r. Podczas wszystkich meczów widoczne będą akcenty Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych.

Podczas meczów Ekstraklasy, które obejrzy na żywo kilkadziesiąt tysięcy kibiców oraz ponad milion widzów przed telewizorami zawodnicy Olimpiad Specjalnych zostaną przedstawieni publiczności, zaprezentują specjalnie przygotowaną Flagę Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych, a także wraz z sędziami wniosą piłkę, którą będzie rozgrywany mecz. W ramach Europejskiego Tygodnia Piłki Nożnej, w trzynastu województwach rozgrywanych jest 17 regionalnych turniejów piłkarskich Olimpiad Specjalnych. Turnieje trwają od 24 kwietnia do 30 maja 2018 roku. W zawodach w całej Polsce bierze udział ponad 1840 piłkarzy z niepełnosprawnością intelektualną, 357 trenerów i 350 wolontariuszy.

Kolejna odsłona jubileuszu 50-lecia to strefa Olimpiad Specjalnych Polska na największych targach sportowych w Polsce Go Active Show w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie pod Warszawą. W ubiegłym roku targi odwiedziło prawie 30 tysięcy osób.

- Jestem przekonana, że obecność Olimpiad Specjalnych na tak chętnie odwiedzanych targach wpłynie na zwiększenie świadomości Polaków, że wśród nas żyją osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi goście będą mogli przekonać się, jak piękny sport uprawiają zawodnicy Olimpiad Specjalnych i ile wzruszeń mogą dostarczyć. Mam nadzieję, że każdy odwiedzający targi Go Active Show odwiedzi strefę Olimpiad Specjalnych i zabawi tam na dłużej - powiedziała Maria Ptak, dyrektor targów Go Active Show.

Na zwiedzających w strefie Olimpiad Specjalnych będzie czekać mnóstwo atrakcji, m.in. mecze piłkarskie, zmagania badmintonistów, czy pokaz bocce. Każdy gość targów będzie mógł wziąć udział w biciu rekordu Olimpiad Specjalnych w liczbie przejechanych kilometrów na rowerze stacjonarnym. Ponadto, w sobotę, zwiedzający będę mogli kibicować najmłodszym zawodnikom z niepełnosprawnością intelektualną. „Młodzi Sportowcy” to program dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną w wieku 5-12 lat, który łączy w formie gier i zabaw treningi piłki nożnej, koszykówki i kolarstwa.

- Młodzi Sportowcy zdobywają nowe umiejętności i poszerzają granice swoich możliwości. Dzięki programowi nasi najmłodsi zawodnicy zwiększają poczucie własnej wartości, uczą się funkcjonowania w grupie. Uświadamiają społeczeństwu jak różnorodne zdolności i ogromny potencjał mają dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Zachęcam do kibicowania tym dzielnym dzieciakom. One potrzebują naszego zainteresowania i zasługują na nasz szacunek oraz akceptację - podkreśla Styczeń-Lasocka.

A już 9 czerwca na Śląsku rusza prawdziwe sportowe święto - XI Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych w Katowicach, Chorzowie i Mikołowie. Na arenach zmagań, wśród nich m.in. na Stadionie Śląskim i obiektach katowickiej AWF, ponad 1000 zawodników z niepełnosprawnością intelektualną będzie rywalizowało o medale w 11 dyscyplinach sportowych. Będzie to największe wydarzenie sportowe Olimpiad Specjalnych Polska w 2018 roku i jedna z największych sportowych oraz społecznych imprez w tym roku w Polsce.

Igrzyska potrwają od 9 do 12 czerwca 2018 r. Rozpoczną się uroczystą ceremonią otwarcia w katowickim Spodku. Zawody sportowe będą odbywały się na Stadionie Śląskim (5 dyscyplin: piłka nożna, lekka atletyka, kolarstwo, trójbój, bocce), na obiektach katowickiej AWF (pływanie, badminton, tenis stołowy), w kręgielni Galaktyka w Katowicach (bowling), kortach Sport Park Budowlani (tenis ziemny) oraz w Golf Park Mikołów w Mikołowie (golf). W zawodach weźmie udział ponad 1000 zawodników Olimpiad Specjalnych z całego kraju, wspieranych przez ponad 800 trenerów, lekarzy, sędziów i wolontariuszy.

- To bardzo ważne wydarzenie dla zawodników. Spośród medalistów Igrzysk będą losowani członkowie Polskiej Reprezentacji Olimpiad Specjalnych na Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych Abu Zabi 2019. 64 sportowców z Polski wyjedzie w marcu 2019 r. do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, by zdobywać medale dla Polski. Tak daleko niewielu kibiców z naszego kraju dojedzie, ale na Stadion Śląski jest znacznie bliżej. Zobaczcie wspaniały wysiłek sportowców z niepełnosprawnością intelektualną - zachęca Dariusz Wosz, Dyrektor Igrzysk.

Igrzyska w Abu Zabi potrwają od 14 do 21 marca 2019 roku i będą największym sportowym i humanitarnym wydarzeniem na świecie w przyszłym roku. O medale będzie walczyć 7 tysięcy zawodników z niepełnosprawnością intelektualną z całego świata.

***

Olimpiady Specjalne są jednym z trzech filarów ruchu olimpijskiego na świecie – obok Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpiady – ruchem sportowym, dedykowanym osobom z niepełnosprawnością intelektualną. Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 170 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. W 2018 roku światowy ruch Olimpiad Specjalnych obchodzi 50-lecie swojego istnienia.

Polska była pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, w którym ruch Olimpiad Specjalnych rozpoczął działalność, na początku lat osiemdziesiątych. W naszym kraju Olimpiady Specjalne to ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy zrzeszonych w 507 klubach w 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Ambasadorami Olimpiad Specjalnych Polska są wybitne postaci sportu, kultury, polityki i mediów, m.in.: Ewelina Lisowska, Piotr Adamczyk, Kinga Baranowska, Mariusz Fyrstenberg, Roman Kosecki, Łukasz Kubot, Jakub Wesołowski, Andrzej Wrona, Grzegorz Tkaczyk, Zygmunt Chajzer, Marcin Matkowski, Michał Olszański, Cezary Pazura, Andrzej Supron, Michał Żewłakow, Paweł Papke, Sebastian Świderski, Monika Pyrek, Magdalena Różczka. Olimpiady Specjalne Polska są objęte honorowym patronatem małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy. 

W Polsce żyje około 1,2 mln osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jedną z misji Olimpiad Specjalnych jest uświadomienie i udowodnienie wszystkim Polakom, że włączenie tej grupy do codziennego funkcjonowania społeczeństwa przynosi ogromne korzyści obu stronom.