Alpejczycy wystartują, żeby pomagać innym. Slalom Maraton dla niepełnosprawnych

29 gru, 0:00

Dwunastogodzinny Slalom Maraton to jedyne zawody, w których narciarze nie rywalizują ze sobą, lecz współpracują, aby osiągnąć wspólny cel – pobić rekord. Na stoku podczas maratonu spotkają się posiadacze ponad 100 tytułów mistrza Polski, uczestnicy mistrzostw i Pucharów Świata, Europy oraz igrzysk olimpijskich.

źródło: AFP

MATERIAŁ POWSTAŁ NA PODSTAWIE WSPÓŁPRACY Z MIASTEM PARTNERSKIM PROJEKTU POLSKA NA MEDAL

Ta wspaniała idea jest kontynuowana już po raz kolejny. Zawodnicy będą jeździć w 12-godzinnym maratonie bez przerwy. To bardzo trudne wyzwanie z punktu widzenia sportowego. Problemem jest czas trwania zawodów, warunki śniegowe zmieniające się w ciągu dnia, degradacja stanu trasy, narastające zmęczenie narciarzy i inne elementy, z którymi mierzą się alpejczycy.

W ubiegłorocznej edycji zawodnicy biorący udział w drużynowym slalomie na Polanie Szymoszkowej w ciągu 12 godzin przejechali łącznie 679 km! Tym samym pobili rekord Polski, który wynosił 602 km.

Każdy kilometr to środki finansowe przekazane przez głównego sponsora imprezy na statutowe działania Fundacji Handicap Zakopane. Organizacja ta wspiera integrację i aktywizację sportową dzieci i dorosłych z niepełnosprawnością. Rok temu kapitanem drużyny rekordzistów był Prezydent RP Andrzej Duda, który trzykrotnie pokonał trasę kilometrowego slalomu.