Krakowski test młodzieży

42 min. temu

W niedzielę odbędzie się trzeci wielomecz reprezentacji młodzieżowych. Polacy liczą na hat tricka.

Klaudia Siciarz

Tydzień po młodzieżowych mistrzostwach Polski, które w pierwszy weekend lipca odbyły się w Sieradzu, czołowi polscy lekkoatleci poniżej 23. roku życia wystąpią w Krakowie. Tym razem nie jako reprezentanci klubów, lecz kraju. Na kameralnym stadionie AWF, gdzie przed trzema laty odbyły się nawet krajowe mistrzostwa seniorów, zaplanowano wielomecz z gościnnym udziałem reprezentacji Czech, Słowenii i Węgier.

– Wprawdzie to zawody towarzyskie, ale pucharów nie zabraknie – uśmiecha się Maciej Jałoszyński z Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Impreza w tym kształcie odbędzie się już po raz trzeci, na mocy umowy naszej federacji z odpowiednikami z wyżej wymienionych państw. Pierwsza edycja miała miejsce w 2014 roku, a druga – w sezonie olimpijskim 2016. I w obu byliśmy najlepsi. Zawody mają charakter testowy. Dla działaczy są niejako papierkiem lakmusowym i próbą odpowiedzi na pytanie, jak szkoleni centralnie lekkoatleci radzą sobie w bezpośredniej rywalizacji międzynarodowej.

W Krakowie w dziewiętnastu konkurencjach wystąpi ponad osiemdziesiątka biało-czerwonych. Część z nich to jeszcze juniorzy. Kibice będą mogli obejrzeć takie talenty jak wicemistrz świata do 18 lat w pchnięciu kulą Szymon Mazur, członek seniorskiej sztafety z MŚ w Londynie Tymoteusz Zimny czy Klaudia Siciarz – halowa rekordzistka świata juniorek w biegu na 60 metrów przez płotki. Za kilka lat to oni mają stanowić o sile dorosłej reprezentacji Polski.

Wielomecz to jednak nie najważniejsze młodzieżowe wydarzenie tego lata w lekkoatletyce. Jutro w węgierskim Györ zaczynają się mistrzostwa Europy do 18 lat, a od 10 do 15 lipca w fińskim Tampere biało-czerwoni powalczą o medale MŚ do 20 lat. Starsi koledzy obecnych reprezentantów regularnie stawali w takich imprezach na podium. Oby tym razem było podobnie.

To również Cię zainteresuje