Abramowicz: Kubica? Wzór pracowitości. Oby każdy polski sportowiec taki był

Michał Kwiatkowski, Rafał Majka, Robert Kubica. Między innymi dzięki nim odczułam w ostatnich tygodniach prawdziwą siłę i wartość sportu. W gorączce śledzenia kolejnych rekordów transferowych i zdobyczy medalowych warto pamiętać o tym, jak ważne społecznie znaczenie ma sport i jakich wartości może uczyć - pisze ekspert "Polski na Medal", psycholog sportu Daria Abramowicz.

Testy F1
 fot. Paweł Jaskółka  /  źródło: Pressfocus

W ostatnich tygodniach z wyjątkową intensywnością odczułam siłę sportu. Siłę emocji, wartości i klasy. Siłę społecznego oddziaływania na postawy i zachowania innych. Kilka przykładów? Michał Kwiatkowski w Tour de France ze swoją determinacją, umiejętnością współpracy w zespole i poświęceniem. Jeśli Tour de France, to także Rafał Majka, który powiedział, że najprawdopodobniej pierwszy raz płakał z bólu podczas jazdy na rowerze. Jego determinacja także zrobiła na mnie duże wrażenie. Dalej? Wspaniali polscy lekkoatleci podczas MŚ w lekkoatletyce niepełnosprawnych, którzy walczą o coś więcej niż o zwycięstwa w swoich konkurencjach. I wreszcie Robert Kubica, który pokazuje niebywały hart ducha i ogromną determinację, co do których nikogo chyba nie trzeba przekonywać.

 

Wymienione sytuacje i wspomniani zawodnicy pokazują sport od tej, być może czasami, mniej efektownej strony. Nie zawsze kończą zawody zwycięstwami, rekordami i medalami. Nie zawsze nawet są kluczowymi postaciami swoich zespołów. Pracują, a czasami cierpią w cieniu. Ich sportowa droga i doświadczenia - nawet ostatnich tygodni - pokazują za to ponadczasową wartość i uniwersalne emocje, które daje ludziom sport. Życzyłabym sobie, aby rodzice i trenerzy wychowywali dzieci podejmujące aktywność fizyczną właśnie w takim duchu. Sport może i powinien bowiem stanowić pole do nauczania wartości, moralności i umiejętności społecznych, które wykraczają daleko poza dążenie do zwyciężania. Budowanie nastawienia opartego o pozytywne emocje, podstawowe wartości, tworzenie relacji, docenianie ich wartości i postępowanie zgodne z zasadami moralności stanowi dziś jedno z największych wyzwań i podstawowych zadań światowego sportu dzieci i młodzieży. Co ważne, to właśnie takie nastawienie i taka formuła wychowania prowadzą do wychowywania przyszłych mistrzów. Nie tylko mistrzów sportu, a przede wszystkim mistrzów życia w najlepszym tego pojęcia znaczeniu.

 

Wspominają o tym w swoim narodowym programie (Long-Therm Athlete Development) Kanadyjczycy. Opowiadają Amerykanie, także ci, którzy dziś rywalizują w sporcie na najwyższym światowym poziomie. Podkreślają nie tyle atmosferę ciężkiego treningu i skupienia na celu = zwyciężaniu, ale to, że w grupach sportowych zawodnicy i trenerzy wzajemnie się szanują, łączą ich podobne wartości, dobrze się ze sobą czują, wspierają się i budują trwały zespół, w którym wszystkich łączą bliskie relacje. Ważne są dla nich pozytywne emocje, budowanie porozumienia, spójnego nastawienia, które ma doprowadzić do mistrzostwa (a nie do perfekcji). To właśnie w duchu między innymi tych idei rozpoczyna się w wielu krajach wychowanie dzieci poprzez sport.

 

Wiem doskonale, że w Polsce także to czujemy. Czasami wystarczy drobne zdanie na Facebooku, krótki tweet dotyczący jakiejś sportowej sytuacji z poświęceniem i klasą w tle i pojawiają się dziesiątki komentarzy oraz przykładów zawodników, którzy przekraczali własne granice, ale i zapisywali się w pamięci kibiców dzięki poświęceniu na rzecz innych, determinacji, postawie fair play czy nie tylko sportowej, ale po prostu - ludzkiej klasie, o której pamiętamy do dziś. Michał Kwiatkowski, Rafał Majka czy Robert Kubica wpisują się bez wątpienia w ten obraz. W pogoni za kolejnymi rekordami transferowymi i zdobyczami medalowymi nie zapominajmy o tych uniwersalnych wartościach i o etyce. To właśnie dzięki takim przykładom możemy uczyć najmłodsze pokolenie tego, czym warto kierować się w życiu. Warto, abyśmy pamiętali o tych prawdziwych, społecznych korzyściach, jakie daje nam wszystkim sport w długofalowej perspektywie i na każdej płaszczyźnie.

Więcej na temat:Polska na medal
Baner

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~Mali WspinaczeUżytkownik anonimowy
~Mali Wspinacze :
No photo~Mali WspinaczeUżytkownik anonimowy
Kiedyś usłyszałem, że sukces w sporcie jest jak rower :) Potrzebuje dwóch kół, jedno to talent (predyspozycje), drugie to ciężka praca. Na jednym się nie pojedzie ;)
7 sie 09:47 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii