Wioślarska potęga. Stąd są medaliści igrzysk

Lotto Bydgostia jest najbardziej utytułowanym klubem w tej dyscyplinie sportu w Polsce. Od 1993 co roku Bydgostia zdobywa Drużynowe Mistrzostwo Polski. W Europie nie ma podobnego przypadku w żadnym sporcie. Klub wyszkolił kilku medalistów igrzysk olimpijskich. Do niedawna najbardziej znanym był Robert Sycz (dwa złote medale).

 MAGDALENA FULARCZYK - KOZLOWSKA i NATALIA MADAJ
 fot. Tomasz Markowski  /  źródło: newspix.pl

W tym roku dołączyły do niego Natalia Madaj i Magda Fularczyk-Kozłowska, które we wspaniałym stylu zdobyły złoto igrzysk w Rio de Janeiro. Reprezentanci Polski, którzy startują w barwach LOTTO-Bydgostia wywalczyli w historii klubu 6 medali w igrzyskach olimpijskich (3 złote, srebrny i 2 brązowe). To  Robert Sycz, dwukrotny złoty medalista w dwójce podwójnej kategorii lekkiej w Sydney 2000 i Atenach 2004 (w osadzie z Tomaszem Kucharskim – AZS AWF Gorzów Wlkp.),  Magdalena Fularczyk-Kozłowska – złota medalistka w dwójce podwójnej w Rio de Janeiro 2016 (w osadzie z Natalią Madaj) i brązowa medalistka w dwójce podwójnej w Londynie 2012 (w osadzie z Julią Michalską – Tryton Poznań), Natalia Madaj – złota medalistka w dwójce podwójnej w Rio (w osadzie z Magdaleną Fularczyk-Kozłowską),  Miłosz Bernatajtys i Bartłomiej Pawełczak – srebrni medaliści w czwórce bez sternika kategorii lekkiej w Pekinie 2008 (w osadzie z Pawłem Rańdą – AZS Politechnika Wrocławska i Łukaszem Pawłowskim – AZS UMK Energa Toruń),  Monika Ciaciuch – brązowa medalistka w czwórce podwójnej w Rio (w osadzie z Marią Springwald – AZS AWF Kraków, Joanną Leszczyńską – WTW Warszawa i Agnieszką Kobus – AZS AWF Warszawa).

 

Takie sukcesy nie byłyby możliwe bez odpowiedniej bazy sportowej. Miasto rocznie wydaje ponad 6 mln złotych na utrzymanie obiektów sportowych. Niewiele mniejsze kwoty (4 mln) przeznacza się na szkolenie młodzieży.


Zawodnicy trenujący w bydgoskich klubach odnoszą sukcesy w sportach młodzieżowych także w innych dyscyplinach – w 2014 roku z m.in. mistrzostw Europy juniorów, mistrzostw świata juniorów, młodzieżowych mistrzostw świata przywieźli 9 medali, w tym 5 złotych. Z kolei w 2015 roku zdobyli na tej rangi imprezach 11 medali.


W mieście nad Brdą istnieje aż sześć Zespołów Szkół Mistrzostwa Sportowego i dwa Zespoły Szkół Sportowych. Miasto zatrudnia blisko 200 trenerów i instruktorów, którzy prowadzą zajęcia sportowe.  Tak jak wiele innych miast, wspiera młodych sportowców poprzez przekazywanie stypendiów sportowych – rocznie jest to kwota ok. 500 tysięcy złotych.

 

Jędrzejczyk: Zapraszam Karolinę do walki w stójce. Moje ręce są szybkie i silne!

Więcej na temat:Polska na medal
Z tej samej kategorii