Od soboty trzecie igrzyska do 18 lat. Iga Świątek gwiazdą reprezentacji

1 paź, 21:15

W siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego zebrała się reprezentacja Polski na 3. Igrzyska Olimpijskie Młodzieży w Buenos Aires.

Iga Świątek

W poniedziałek po południu 103 członków polskiej reprezentacji na 3. Igrzyska Olimpijskie Młodzieży złożyło ślubowanie i odebrało nominacje olimpijskie.

Po Singapurze i Nankinie, gdzie odbyły się dwie pierwsze edycje zawodów, ponownie mamy spore nadzieje na medale. Niemniej dla zawodników poniżej 18. roku życia impreza pod egidą MKOl ma być w zamyśle przede wszystkim okazją do zebrania doświadczeń. Na tę wysyłamy rekordową ekipę. Wystartuje 70 (37 kobiet i 33 mężczyzn) zawodników reprezentujących 17 dyscyplin. Dla porównania, w Singapurze wystąpiło 43 zawodników, a w Nankinie – 59. Jak informuje olimpijski.pl, będziemy w Argentynie jedną z najliczniejszych zgłoszonych grup.

W sumie w 36 dyscyplinach wystąpi 3998 zawodników z 206 krajów, którzy będą walczyć o 1250 medali. Co ciekawe, liczba kobiet i mężczyzn jest dokładnie taka sama, co z pewnością nie jest przypadkiem, biorąc pod uwagę wyjątkowe starania MKOl o zapewnienie równości płci w swoich imprezach.

Chociaż historia inicjatywy ma swój początek raptem osiem lat temu, Polacy już napisali w niej kilka pięknych kart. Zdobyli już 19 medali. Dość powiedzieć, że jesteśmy narodem niepokonanym w męskim pchnięciu kulą, o co zadbali Krzysztof Brzozowski, a później Konrad Bukowiecki. Tym razem także będziemy mieli swoich faworytów. W kadrze na Buenos znalazły się m.in. świetne siostry uprawiające wspinaczkę sportową – Aleksandra i Natalia Kałucka. (pisaliśmy o nich: http://polskanamedal.pl/polka-mistrzynia-swiata-we-wspinaczce/hvj1f4b), wszechstronna lekkoatletka Pia Skrzyszowska (tekst o niej tutaj: http://polskanamedal.pl/aktualnosci/pia-skrzyszowska-zdobyla-minimum-w-az-czterech-konkurencjach/rmcfc0j), ale przede wszystkim triumfatorka młodzieżowego Wimbledonu Iga Świątek.

– Czym skorupka za młodu... itd. Walczcie, a nie bawcie się! Najcięższa w życiu praca i presja przed wami! Nie bierzcie przykładu z wielu starszych koleżanek i kolegów... na wycieczki to innym razem – zaapelowała do naszych juniorów Justyna Kowalczyk.

Wylot reprezentacji do Argentyny zaplanowano na wtorek 2 października. Biało-czerwoni wrócą do kraju 21 października.

To również Cię zainteresuje