Sportowe inwestycje nie zwalniają tempa

W ciągu ostatnich jedenastu lat w stolicy powstało wiele nowych obiektów sportowych. Łącznie na inwestycje w zakresie sportu i rekreacji Warszawa wydała blisko 880 mln złotych. To jednak nie koniec działań w tym obszarze.

– Dążymy do tego, aby warszawiacy mogli korzystać z jak najbardziej dostępnych i jak najlepiej przygotowanych ośrodków sportu. W ciągu ostatnich kilku lat przeprowadziliśmy szereg inwestycji w tym zakresie, ale też dużo prac jest jeszcze w trakcie – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy.
Do największych inwestycji należy bez wątpienia budowa nowego stadionu miejskiego im. marszałka Józefa Piłsudskiego. Obiekt, na którym na co dzień mecze rozgrywa Legia Warszawa, może pomieścić ponad 31 tysięcy kibiców. W najbliższych latach planowana jest również gruntowna modernizacja stadionu przy ul. Konwiktorskiej. Oprócz wzniesienia dwóch nowych trybun będzie również całkowita przebudowa „Kamiennej”. Dodatkowo powstanie nowa bieżnia lekkoatletyczna i komfortowe zaplecze szatniowo-sanitarne. Prace w ośrodku „Polonia” zaplanowane zostały na pięć lat i mogą kosztować ponad 57 milionów złotych. Po przebudowie, stadion będzie w stanie zgromadzić blisko 12 000 osób na zadaszonych trybunach. Dodatkowo, powierzchnia użytkowa obiektu wzrośnie o około 2500 m2. To przestrzeń, którą wykorzystać będą mogły m.in. klub i sekcje sportowe.
Wielkiej piłki nie byłoby bez młodych zawodników, którzy od najmłodszych lat mogą trenować na wielofunkcyjnych boiskach – Syrenkach. W ciągu ostatniej dekady, za ponad 30 mln złotych w stolicy powstało osiem takich obiektów. Poza piłką nożną trenować tam można m.in. koszykówkę, siatkówkę, tenis stołowy i ziemny, a także korzystać z rekreacyjnych ścianek wspinaczkowych.

Dla mieszkańców dostępne są również liczne siłownie plenerowe, a ich liczba wciąż rośnie. W ramach projektu „Warszawa w dobrej kondycji!” powstało 110 siłowni plenerowych – kosztowały blisko 2,6 mln zł. Następne siłownie powstały z inicjatywy mieszkańców m.in. w ramach budżetu partycypacyjnego. Inwestycje w te urządzenia prowadzą również dzielnice. Obecnie warszawiacy mogą korzystać z 217 siłowni plenerowych i 34 urządzeń do street workoutu.

Warszawiacy do swojej dyspozycji mają także profesjonalne zaplecze sportowe. W stolicy działa 18 ośrodków sportu i rekreacji. W skład tej liczby wchodzi szereg obiektów sportowych, które dostępne są w 72 miejscach Warszawy. Do dyspozycji mieszkańców są: 23 hale i sale sportowe, 4 stadiony, 29 krytych pływalni, 4 letnie pływalnie, 15 sezonowych lodowisk i tor łyżwiarski oraz ponad 90 boisk sportowych.

– Stale udoskonalamy infrastrukturę sportową w stolicy. Spełniamy oczekiwania warszawiaków podnosząc zarówno standardy naszych usług, jak i poprawiając komfort warunków uprawiania różnych dyscyplin sportowych – podkreśla Renata Kaznowska, wiceprezydentka stolicy.

Zbliżająca się zima nie zatrzymuje miejskich inwestycji. Rozpoczęte w tym roku rewitalizacje i modernizacje siedmiu ośrodków sportowych są kontynuowane, a na ich realizację Warszawa do 2019 roku przeznaczy ponad 130 milionów złotych.
Już na wiosnę warszawiacy będą mogli skorzystać z atrakcji oferowanych przez zmodernizowany ośrodek Inflancka. Do tego czasu wymieniona zostanie powłoka pneumatyczna nad pływalnią wraz z wentylacją. Modernizację przejdzie również instalacja wody, a na samym basenie pojawią się nowe wodne atrakcje.
Tempa nabierają również prace prowadzone w pozostałych stołecznych ośrodkach sportowych. Latem swoje oblicze zmieni uwielbiany przez warszawiaków ośrodek „Moczydło”. Poza całkowitą przebudową basenów, zmodernizowane i rozbudowane zostaną także boiska plażowe do siatkówki i piłki nożnej.
Równie zaawansowane są prace przy przebudowie ośrodka „Namysłowska”. Dzięki przebudowie ośrodek zyska zupełnie nowe funkcje rekreacyjne i sportowe. Oprócz dobrze znanych warszawiakom basenów, na „Namysłowskiej” pojawi się strefa sportów miejskich dostępna dla wszystkich, a przede wszystkim pełnowymiarowe lodowisko, które latem będzie wykorzystywane przez rolkarzy.
Z końcem 2017 r. do użytku oddana zostanie zmodernizowana hala kortów tenisowych ze sztuczną nawierzchnią w Parku Kultury w Powsinie. Obiekt zostanie wyposażony w nową powłokę zadaszenia hali, nową nawierzchnię ze sztucznej trawy, system ogrzewania oraz energooszczędne oświetlenie kortów.
Warszawa nie zapomina również o miłośnikach sportów zimowych. Do ich dyspozycji jest wyjątkowy Całoroczny Stok Narciarski „Szczęśliwice”, gdzie również prowadzone są liczne inwestycje. Już w przyszłym roku wymieniona zostanie mata zjazdowa, unowocześniona zostanie też drewniana konstrukcja tarasu widokowego w górnej części stoku oraz stacja górnej kolei krzesełkowej.
Stolica chciałaby również przyciągnąć wielkich lekkoatletów. Także w 2018 r. miasto chce rozpocząć prace modernizacyjne na terenie nieruchomości przy ulicy Wawelskiej 5. W planach jest modernizacja siłowni oraz boiska bocznego, które posłużą mieszkańcom i sportowcom. Nowe przestrzenie będą mogły być wykorzystywane przez kluby sportowe, wspomagając zawodowców w ich specjalistycznych treningach. Docelowo na terenach przy ul. Wawelskiej powstanie nowoczesny lekkoatletyczny obiekt II kategorii, na którym będą mogły być rozgrywane mistrzostwa świata i Europy.

Więcej na temat:Warszawa
Z tej samej kategorii