źródło: Materiały prasowe

Regaty o Puchar Nogatu w roku jubileuszu 70-lecia klubu.

W Malborku już od ponad pięćdziesięciu lat na Nogacie odbywają się zmagania kajakarzy. To są w najstarsze cyklicznie rozgrywanych regaty w Polsce. Zaczęło się w 1964 r. a od 24 lat są poświęcone pamięci wieloletniego działacza, trenera i twórcy malborskiego kajakarstwa -Józefowi Wiatrowi.

W tym roku przypadły w jubileusz 70-lecia istnienia MKS Nogat. Początki istnienia Klubu to marzec 1947 roku. Pierwsze spotkanie założycielskie pasjonatów sportu w powojennym Malborku, jak wspominali jego założyciele, odbyło się w zakładzie fryzjerskim. Leon Wiśniewski, Leon Wilczarski, Lech Winiarski, Feliks Polowczyk, Leon Kleszczewski, Jan Panek, Marian Gieruszyński, Henryk Biskupski i Jerzy Maciejewski to osoby, które zapoczątkowały historię MKS Nogat. Początkowo nosił on nazwę Kolejowego Klubu Sportowego Nogat. Pierwszą sekcją sportową, która zapoczątkowała działalność była piłka nożna.

Wraz z biegiem lat tworzyły się kolejne: tenisa stołowego, szachów, boksu, podnoszenia ciężarów, brydża sportowego, kajakarstwa, karate, piłki siatkowej i ręcznej. W 1962 roku w wyniku połączenia się KKS Nogat i MRKS Start powstał dzisiejszy Malborski Klub Sportowy Nogat. W tym samym roku utworzona została do dziś działająca sekcja kajakowa. Pierwszym instruktorem kajakarzy był Wacław Huk, a pod koniec lat 60-tych Stanisław Meyza. Od roku 1976 trenerem kajakarzy został Józef Wiatr, mieszkaniec Elbląga lecz całym sercem oddany sportowi i młodzieży Malborka. Codziennie przesiadywał na przystani kajakowej.

Nie licząc swojego czasu zajmował się szkoleniem i wychowywaniem wielu młodych ludzi. Do dziś w Malborku wspominają go jako wspaniałego trenera i wychowawcę, któremu zawdzięcza się wiele wspaniałych chwil. Po jego śmierci miejsce trenerskie zajął jego młodszy kolega, wspaniały kajakarz i wychowanek Meyzy, Jerzy Rychlik. O 1990 roku w klubie działa jedna sekcja kajakowa, która jako dyscyplina olimpijska z tradycjami posiada liczne sukcesy włącznie z medalami Mistrzostw Polski, miejscami na Mistrzostwach Europy i Świata. Szkoleniem od tego czasu do dnia dzisiejszego zajmują się trenerzy: Andrzej Lewandowski i Sławomir Nawrocki, również byli zawodnicy MKS Nogat. To oni czuwali także nad sprawną organizacją tegorocznych regat, do których zgłosiło się 120 zawodników z 9 klubów.

Zawodnicy ścigali się na dystansach 200 i 500 m. Impreza odbyła się 4 czerwca, a jej organizatorem byli: Malborski Klub Sportowy Nogat wraz z Miastem Malbork. Regaty zostały przeprowadzone na odcinku Nogatu koło przystani MKS Nogat. Do głównego wyścigu K-1 500m stanęła czołówka polskich juniorów młodszych. Zwyciężył w nim zawodnik Olimpii Elbląg, Adam Witkowski. Reprezentant Nogatu, Wiktor Żarski, zajął drugie miejsce. Burmistrz Miasta Malborka, Marek Charzewski podczas dekoracji uhonorował zwycięzców wręczając główną nagrodę zawodów „Puchar Nogatu”.

Najlepszy wynik regat odnotował utytułowany zawodnik gospodarzy - Jakub Lewandowski, który startował w kategorii senior i zwyciężył w konkurencji C-1 na dystansie sprinterskim 200 m. W wyścigu na dystansie 500 m był drugi. Najlepsze wyniki pozostałych zawodników Nogatu to dwa brązowe medale Jakuba Majkrzaka i Mateusza Steca w K-2 500 m młodzików. W tej samej konkurencji w kategorii dziewcząt Martyna Stec zdobyła dwa brązowe medale w K-1 200 m i K-1 500 m.

W zeszłym roku Martyna odnotowała najlepszy wynik w kategorii dzieci wygrywając wyścig na 500m. Coroczne regaty to wspaniała promocja kajakarstwa w regionie, dlatego MKS Nogat liczy na pojawienie się nowych talentów. Klub zaprasza dziewczęta i chłopców w wieku 10-15 lat do udziału w treningach kajakowych na przystani MKS Nogat przy ul. Wileńskiej 1, codziennie w godzinach 16-18.

Więcej na temat:Malbork, Polska na medal, kajaki