Młodzi polscy biegacze potrenują z gwiazdami w Norwegii. "Czujemy odpowiedzialność za narciarstwo"

Grupa polskich biegaczy narciarskich pojedzie na przełomie lipca i sierpnia do Norwegii na specjalnie organizowane światowe zgrupowanie młodych talentów.

Petter Northug
 fot. Pierre Teyssot  /  źródło: AFP

Obóz "Heroes of Tomorrow" corocznie organizuje Norweska Federacja Narciarska (NSF) i koncern Statoil, a w jego promocję i rozwój zaangażowała się FIS. Od 2011 roku do Norwegii przyjeżdżają krajowe grupy najbardziej utalentowanych dzieci z całego świata, które pod okiem gwiazd dyscypliny (m.in. Astrid Jacobsen) oraz wykwalifikowanej międzynarodowej kadry szkoleniowej wzajemnie poznają swoje metody treningowe i uczą się tych, dzięki którym Norwegowie biją na głowę wszystkich rywali. W ramach obozu odbywają się treningi mentalne, techniczne, siłowe, a na koniec - sprawdzian. Wszystko brzmi pięknie, tyle tylko, że przez ostatnie dwa lata w wydarzeniu nie brali udział reprezentanci Polskiego Związku Narciarskiego.

- Nie dostawaliśmy takich zaproszeń - wyjaśniali działacze z Krakowa. - Każdorazowo wysyłamy poprzez FIS zaproszenia do wszystkich federacji - odpowiadali przedstawiciele NSF. Inicjatywę opisywali: - Organizujemy obozy po to, by uczynić biegi narciarskie wspólnym dobrem wielu narodów. Żeby różne kraje mogły uczyć się od siebie nawzajem i korzystać z doświadczenia kolegów. Chcemy, by dyscyplina rozwijała się jak najlepiej nie tylko w Skandynawii, ale i w innych regionach – tłumaczyła Brit Baldishol, koordynator projektu. - My nie tylko możemy, ale i musimy dzielić się doświadczeniami z innymi krajami. To przyjemność gościć największe talenty oraz ich trenerów i wspólnie kreować wydarzenie, które popchnie nas do dalszej, ciężkiej pracy – stwierdzał dyrektor ds. biegów narciarskich w NSF Torbjørn Skogstad.

 

 

Tym razem zaproszenie dotarło gdzie trzeba i dziewięcioosobowa grupa Polaków w dniach 27 lipca - 4 sierpnia zamelduje się w Sjusjoen pod Lillehammer. Portal skipol.pl poinformował, że w tym gronie znajdą się nasi najlepsi biegacze młodego pokolenia: Mateusz Haratyk, Michał Skowron, Maciej Popieluch, Łukasz Bachleda, Marek Welusz, Wiktor Czaja i Klaudia Kołodziej, Kamila Boczkowska oraz Kaleta Weronika. Jako opiekunowie do Sjusjoen pojadą Anna Staręga (koordynator ds. biegów narciarskich w PZN) i trener klubu Jedność Nowy Sącz Dawid Damian. W tym gronie zabrakło wprawdzie obiecujących Izabeli Marcisz i Moniki Skinder, jednak te wg regulaminu są jeszcze zbyt młode, by móc uczestniczyć w zajęciach.

 

Co ciekawe, niedaleko głównej bazy obozowiczów - w Lillehammer - swoją stację w ramach programu "Życie na biegówkach" założyli czterej członkowie kadry seniorów: Maciej Staręga, Paweł Klisz, Dominik Budy i Jan Antolec.

Komentarze

Napisz komentarz
No photo
No photo~J23Użytkownik anonimowy
~J23 :
No photo~J23Użytkownik anonimowy
Czy Polacy też tam zachowują na astmę
5 lip 17 05:35
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
~kibic :
No photo~kibicUżytkownik anonimowy
koncern Statoil ??????
juz nie istnieje od wielu lat, zostal przejety przez kanadyjczykow......
2 lip 17 22:40
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii