W Warszawie się biega!

warszawa7
 fot. Urząd Miasta Warszawa  /  źródło: Materiał prasowy

Stołeczny ratusz zachęca do udziału w 27. Biegu Konstytucji 3 Maja

W Warszawie rozpoczął się kolejny sezon biegowy. Stołeczny ratusz zachęca wszystkich do udziału w 27. Biegu Konstytucji 3 Maja - pierwszej w tym roku imprezy z cyklu „Zabiegaj o pamięć”.

 

- Zachęcam wszystkich Państwa do zapisów i uczestnictwa w biegach organizowanych w Warszawie, w tym Triadzie Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. Uważam, że każdy, kto przekroczy linię mety tych historycznych biegów powinien czuć się zwycięzcą. W tych zawodach bowiem, nieistotny jest wynik, ale pamięć o dorobku poprzednich pokoleń Polaków i historii naszego kraju, naszego miasta – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.


Bieg Konstytucji 3 Maja
3 maja 1791 roku uchwalono Ustawę Rządową zwaną Konstytucją 3 Maja. Ten przełomowy w polskiej państwowości akt był pierwszym w Europie i drugim – po konstytucji amerykańskiej z 1787 roku – aktem tej rangi na świecie. To właśnie, aby upamiętnić 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa organizuje Bieg Konstytucji.

 

Bieg Konstytucji jest pierwszym z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej. Zawodnicy wystartują w środę, 3 maja, o godz. 11.00 z al. Hopfera (park Agrykola). Trasa biegu prowadzić będzie ulicami: Łazienkowską, Czerniakowską, Szwoleżerów, Agrykola, Al. Ujazdowskimi, Wiejską, Górnośląską, Hoene-Wrońskiego, aż do mety na ulicy Rozbrat. Podobnie jak w minionych latach, na pięciokilometrowej trasie zmagać się będzie pięć tysięcy biegaczy – trasa jest atestowana przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. Limit czasu dla biegu głównego wynosi 60 minut. Udział w biegu wezmą także sportowcy nordic walking.

 

Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych. Poza biegiem głównym, który dedykowany jest dla starszych uczestników, już po raz szósty wystartuje „Bieg z maskotką”. Mogą w nim brać udział dzieci z roczników 2006 i młodsi. W tym roku w 700-metrowych zmaganiach będzie uczestniczyło nawet 1000 młodych sportowców.

 

Zapisy, podobnie jak w latach poprzednich, prowadzone są przez stronę Stołecznego Centrum Sportu Aktywna Warszawa. Zgłoszenia można przesyłać do dziś, 27 kwietnia lub gdy osiągnięty zostanie limit 6000 uczestników (bez uwzględniania liczby zapisanych w poszczególnych kategoriach, w tym 1000 dzieci). Wszyscy zawodnicy dokonujący rejestracji elektronicznej zobowiązani są do wniesienia opłaty startowej w ciągu trzech dni roboczych (w tym sobota). Po przekroczeniu tego terminu zgłoszenie będzie usuwane z bazy danych.

 

Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”
Jednym ze stałych elementów sportowego kalendarza w stolicy jest właśnie Triada Biegowa organizowana pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. W jej skład obok Biegu Konstytucji 3 Maja wchodzą również dwa inne biegi historyczne - Bieg Powstania Warszawskiego oraz Bieg Niepodległości. - Biegi oprócz patriotycznego charakteru i upamiętniania ważnych wydarzeń to również sportowa rywalizacja, element walki z własnymi słabościami. Życzę więc uczestnikom zwycięstw, przełamania własnych ograniczeń, ale także doskonałej zabawy –dodaje Janusz Samel, szef miejskiego biura sportu i rekreacji.

 

W hołdzie powstańcom
1 sierpnia 1944 roku stolica wystąpiła zbrojnie przeciwko niemieckiemu okupantowi. Padły strzały, rozpoczęło się Powstanie Warszawskie. Trwało 63 dni, do 3 października i kosztowało życie ponad 200 tys. mieszkańców stolicy. Przeszło do historii jako niebywały akt heroizmu.

 

Tysiąc płonących zniczy, mrok i minuta ciszy. W takiej oprawie rokrocznie rozpoczyna się Bieg Powstania Warszawskiego, który jest jednym z najpopularniejszych i największych biegów organizowanych w stolicy. Ta wyjątkowa impreza powstała, by uczcić rocznicę wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Ze swoją niezwykłą, wieczorną oprawą, historyczną trasą oświetloną zniczami, wpisuje się spektakularnie w formę i tradycję corocznych obchodów wybuchu powstania warszawskiego – tak istotnych dla każdego mieszkańca stolicy. Bieg przypomina nie tylko o wyjątkowo tragicznej historii miasta, ale także o wydarzeniu, które wpłynęło na losy kolejnych pokoleń Polaków. Rokrocznie cześć powstańcom oddaje blisko dziesięć tysięcy sportowców. W tym roku Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się już po raz 27. Zawodnicy wystartują w sobotę, 29 listopada, o godz. 20.45.

 

A 11 listopada Bieg Niepodległości
Bieg Niepodległości jest ostatnim i zarazem największym biegiem cyklu Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. Co roku bieg startuje 11 listopada o godz. 11.11. Uczestnicy mają do pokonania 10 kilometrów. Jest to jeden z największych biegów ulicznych w Warszawie. Bierze w nim udział nawet 18 tysięcy zawodników. Tradycją tej imprezy są charakterystyczne stroje – białe i czerwone koszulki. Dzięki temu uczestnicy tego sportowego wydarzenia ustawiając się na starcie w dwóch kolumnach tworzą najdłuższą narodową flagę. W tym roku Bieg Niepodległości odbędzie się już po raz 29.

 

Przy tej okazji trzeba też wspomnieć o biegu upamiętniającym rocznicę zdobycia budynku PAST-y przez warszawskich powstańców. Od czterech lat jest jednym z elementów rocznicowych obchodów, który na sportowo można uczcić w stolicy.


Patriotyczne biegi od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W tym czasie Warszawę rokrocznie odwiedza kilka tysięcy gości – sportowców oraz kibiców – z Polski i zagranicy. Ten wyjątkowy cykl trzech biegów łączy w sobie sportowego i patriotycznego ducha i jest uzupełnieniem rocznicowych uroczystości organizowanych w stolicy.

 

Kwiatkowski: Motywuje mnie szukanie nowych wyzwań

Baner
Z tej samej kategorii