Chiński sport coraz popularniejszy

Tradycja z Chin dotarła do Malborka. Wyścig smoczych łodzi zyskuje coraz więcej zwolenników.

mal4
 źródło: Materiał prasowy

Podczas wyścigów smoczych łodzi organizowanych 3 czerwca przez Malborski Klub Sportowy Nogat wystartowało 20 zespołów w kategoriach fan open, sport open i sport mikst. W tym roku drużyny ścigały się na łodziach dziesięcioosobowych. Malborskie drużyny były reprezentowane w każdej kategorii. PSZS Malbork i KSC Słodki Smok to zespoły startujące od początku istnienia regat i są zapisane na stałe w mapie malborskich smoków.

 

W tegorocznych regatach zadebiutował zespół studentów Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy z oddziałem Malbork. Wyścigi smoczych łodzi są już tradycją w Malborku i organizowane są przez MKS Nogat od 2000 roku. Oprócz walorów sportowo-rekreacyjnych stanowią niebywałą atrakcję dla oglądających je mieszkańców miasta i turystów przebywających w okolicy. Miłym akcentem podczas zawodów była obecność zastępcy burmistrza miasta, Jana Tadeusza Wilka, który obserwował zmagania startujących zawodników. Wszystkie drużyny ścigały się na odcinku 200 m. Wyścigiem głównym o Puchar Burmistrza Miasta Malborka była konkurencja w kategorii OPEN na dystansie 1000 m. Puchar otrzymała drużyna MRKS z Gdańska.

 

Wyniki regat: Kategoria Fan open 1. Dragon Chełmno 2. Smocza Aura I Gdańsk 3. KSC Słodki Smok 4. Wiking Gdańsk 5. Dragon Chełmno 6. Smocza Aura II Gdańsk 7. WSG Malbork Kategoria Sport mikst: 1. MRKS Gdańsk 2. KSC Słodki Smok 3. KS Przygoda Gdańsk 4. PSZS Malbork 5. Smocza Aura Gdańsk 6. Sztumskie Smoki Kategoria sport open: 1. MRKS Gdańsk II 2. Sztumskie Smoki 3. PSZS Malbork 4. KS Przygoda Gdańsk 5. PSZS Malbork II 6. MRKS Gdańsk I 7. Słodki Smok Historia smoczych łodzi w Malborku rozpoczęła się w 2000 roku. Wtedy w MKS Nogat powołano do życia nową egzotyczną dyscyplinę sportu wywodzącą się z dalekich Chin.

 

Inicjatorami i twórcami nowej sekcji był duet trenerski klubu - Andrzej Lewandowski i Sławomir Nawrocki. Panowie jako zawodnicy uprawiali tę dyscyplinę dojeżdżając na treningi do Gdańska, który był wtedy jedynym ośrodkiem smoczych łodzi w Polsce. Reprezentowali Polskę na wielu turniejach i odnosili sukcesy: - 1999 - Mistrzostwa Świata w Nottingham (awans do czołówki finałowej). - 2000 - Mistrzostwa Europy w Mälme (III miejsce), - 2000 - Klubowe Mistrzostwa Europy w Bremie (III miejsce), - 2001 - Mistrzostwa Świata w Filadelfii (finały), - 2003 - Mistrzostwa Świata w Poznaniu (finały), - 2005 - Mistrzostwa Świata w Szanghaju (finały).

 

Po zakończeniu kariery sportowej obaj trenerzy równolegle z sekcją kajakową propagują wyścigi smoczych łodzi na terenie Malborka. Ich największy sukces trenerski w tej dyscyplinie to powołanie przez Polską Federację Łodzi Smoczych drużyny dziewcząt juniorek malborskiego Klubu do reprezentowania Polski na Mistrzostwach Świata w Berlinie w 2005 r., gdzie zdobyły tytuł Wicemistrza Świata na dystansie 500 m i III miejsce na 200m. Największym sukcesem organizacyjnym jest przyznanie organizacji dwóch największych imprez w Polsce tj. Mistrzostw Polski w kategorii Open i Zakładów Pracy oraz Mistrzostw Polski Szkół i Juniorów, w których występowały dwie drużyny juniorów MKS Nogat zdobywając dwa tytuły mistrzowskie oraz dwa wicemistrzowskie.

 

Więcej na temat:Malbork, Polska na medal
Z tej samej kategorii