Po co mi boisko w ogrodzie?

Z myślą o tych, którzy dopiero przymierzają się do takiego przedsięwzięcia, spróbujemy podsumować, jakie korzyści płyną z faktu posiadania własnego boiska w ogrodzie.

Stworzenie dogodnych, zachęcających warunków i tym samym zmotywowanie siebie i swojej rodziny do regularnego uprawiania sportu na świeżym powietrzu, „wyciągnięcie” swojego dziecka/ rodziców/ dziadków/ partnera z domu, oderwanie ich od komputera, telewizora, gazety będzie Twoim ogromnym sukcesem i zdecydowanie inwestycją wartą włożonej w nią pracy, zaangażowania i nakładów finansowych. Już z samego pomysłu możesz być dumny, a kiedy uda Ci się zrealizować ten projekt, będziesz mógł sobie gorąco pogratulować, bo korzyści nie da się przecenić!

Spróbujmy przyjrzeć się, co możesz zyskać:

1. Lepszy stan zdrowia

Dzięki aktywności fizycznej uprawianej na świeżym powietrzu zyskujemy lepiej dotleniony organizm, wyższą odporność organizmu, łatwy i przyjemny sposób zapobiegania nadwadze i otyłości, czyli profilaktykę wielu groźnych chorób, ćwiczymy hart ciała (zyskujemy lepszą tolerancję organizmu na niesprzyjające warunki środowiska), ćwiczymy hart ducha (zyskujemy lepszą tolerancję na sytuacje sterowe).

2. Lepsza kondycja i siła
Oczywiście wypada spędzić na boisku trochę czasu, najlepiej regularnie, czyli codziennie.

3. Bardziej efektywny wypoczynek

W dzisiejszych czasach, kiedy wszędzie króluje pośpiech i wyścig szczurów, kiedy stawiamy sobie i swoim dzieciom coraz wyższe wymagania, aby nadążyć za tempem życia, coraz więcej ludzi cierpi z powodu chronicznego zmęczenia i innych schorzeń powodowanych tym, że nie potrafi efektywnie wypoczywać. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że najlepszy wypoczynek, to wypoczynek aktywny. Pozwala on nie tylko zregenerować siły fizyczne i dotlenić organizm, ale także zrelaksować się psychicznie. Rywalizacja sportowa pozwala oderwać myśli od problemów i obowiązków dnia codziennego a potem wrócić do nich z nowymi siłami i odświeżonym zapałem.

4. Rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej u dzieci lub osób po urazach, doskonalenie zmysłu równowagi.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym jednym z najważniejszych czynników rozwoju jest rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz zmysłu równowagi. Rozwój ten odbywa się tylko i wyłącznie w trakcie zabaw ruchowych. To właśnie dlatego nasze dzieci mają znacznie więcej energii i większą potrzebę pozostawania w ciągłym ruchu niż my, osoby dorosłe. Prawidłowy rozwój koordynacji wzrokowo-ruchowej pozwala dzieciom nie tylko trafiać widelcem do buzi, zapiąć guzik, czy namalować ładny rysunek, ale ma on znacznie głębsze znaczenie, ponieważ wpływa na ogólny rozwój mózgu (na połączenia między neuronami, na doskonalenie chemicznych i hormonalnych aspektów funkcjonowania mózgu). Wszystkie te procesy wpływają na psychikę dziecka i poczucie własnego „ja”, na jego rozwój umysłowy, emocjonalny, osobowościowy, a także na rozwój mowy.

5. Lepszy rozwój umysłowy i emocjonalny u przedszkolaków, a co za tym idzie lepsze przygotowanie do nauki w szkole.

Z poprzedniego punktu dowiedzieliśmy się już, że ruch i aktywnośc fizyczna u dzieci wpływa nie tylko na rozwój mięśni i kondycję, ale jest on niezbędny do dobrego i harmonijnego rozwoju umysłowego. Jest niezbędny, aby dziecko osiągnęło gotowość szkolną i po przekroczeniu szkolnych progów, nie pozostawało w tyle za rówieśnikami.

 6.  Miejsce integracji z rówieśnikami i doskonalenie takich zdolności u dzieci, jak praca w zespole, czy zdrowa rywalizacja.

Dzieci i młodzież potrzebuje i lubi spędzać czas z rówieśnikami. Jest to jeden z warunków ich zdrowego rozwoju. Mogą wspólnie spędzać czas na niezliczoną ilość sposobów i niestety coraz częściej robią to grając na komputerze, lub oglądając ulubione filmy w telewizji, które mają coraz mniejszą wartość edukacyjną. Na szczęście wciąż u większości dzieci i młodzieży występuje naturalna potrzeba ruchu, dlatego, jeśli tylko mają do tego dogodne warunki, wolą zagrać w kosza, czy w nogę, zamiast „gnić” w domu. Jest to nie tylko dalece bardziej zdrowy sposób na miłe spędzenie popołudnia lub wieczoru, ale także dobry sposób na wyrobienie umiejętności pracy zespołowej, rozwiązywania konfliktów, czy zdrowej rywalizacji.

Jest jeszcze jedna rzecz, o której powinieneś pomyśleć, jeśli budujesz boisko dla nastolatka – będziesz go miał częściej „na oku”, a to, przy dzisiejszych zagrożeniach, bardzo ważne.

7. Miejsce wspólnego spędzanie czasu całej rodziny, jej integracji, dające szansę na budowę trwałych, silnych więzi i zaufania.

W akapicie dotyczącym efektywnego wypoczynku wspominaliśmy już o ciągłym braku czasu współczesnego społeczeństwa, ciągłym pośpiechu i rosnących wymaganiach. Niestety takie warunki życia odbijają się także na relacjach rodzinnych. Spędzamy ze sobą coraz mniej czasu, coraz rzadziej ze sobą rozmawiamy i, co jest najbardziej przykre i zatrważające, coraz mniej znamy własne dzieci i własnych rodziców. Oczywiście, sam fakt wybudowania boiska w ogrodzie nie spowoduje, że te problemy znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, ale z pewnością ułatwią nam wspólne spędzanie czasu, a to już zdecydowanie poprawi relacje wewnątrz rodziny. Naturalnymi potrzebami dzieci, niezbędnymi do ich zdrowego rozwoju, są potrzeba ruchu i potrzeba przebywania z rodzicami (nie tylko fizycznego przebywania w jednym pomieszczeniu, ale wspólnego wykonywania jakiejś czynności, gdzie dziecko jest pomocnikiem lub rywalem, a nie intruzem). Nastolatek również tego potrzebuje, choć mało który przyzna się do tego na głos. Trudno wyobrazić sobie lepszy sposób na zaspokajanie tych potrzeb, niż wspólny mecz.

8. Znaczne przedłużenie sprawności fizycznej i umysłowej w wieku starszym

 

Dzięki rozwojowi medycyny udało się znacznie wydłużyć średnią długość życia człowieka. Dziś starzejemy się wolniej i coraz bardziej zależy nam, aby jak najdłużej utrzymać naszą sprawność umysłową i fizyczną. Powoli do lamusa odchodzą czasy, kiedy emeryt kojarzył się jedynie z ciepłymi kapciami i unieruchomieniem w fotelu. Dziś coraz więcej ludzi chce po przejściu na emeryturę realizować swoje marzenia, na które nie było czasu, kiedy praca zajmowała większą część dnia. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że aktywność na świeżym powietrzu utrzymuje organizm w dobrej kondycji na długie lata. Zadbaj o siebie i swoją rodzinę już dziś, abyście w przyszłości spędzali czas na rozrywkach a nie unieruchomieni w domu.

9. Podniesienie walorów estetycznych otoczenia domu – zamiast nierównego, zaniedbanego klepiska i graciarni – estetyczne, kolorowe boisko.

10. Bezpieczne warunki do uprawiania sportu

Niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy a szkoda, bo to rzecz niezwykle ważna… Pamiętaj! Źle dobrana lub nierówna, czy zbyt twarda nawierzchnia lub stary, zaniedbany i zniszczony sprzęt wcześniej, czy później skutkują kontuzją!

11. Prestiż

Nie wszyscy mają odwagę mówić o tym na głos, ale my pytamy otwarcie…  Czy chciałbyś zobaczyć minę twojego sąsiada, kiedy ujrzy zadbane, profesjonalne boisko lub kort tenisowy w twoim ogrodzie? Na to pytanie musisz już sobie odpowiedzieć sam w skrytości ducha 

 

Na podstawie: https://boiskowogrodzie.wordpress.com

 

Więcej na temat:boisko, nawierzchnia
Z tej samej kategorii