OSHEE Camp – sprawdź, jak zadbać o zdrowy rozwój dziecka

Młodym ludziom, urodzonym w erze cyfrowej, trudno wyobrazić sobie świat bez telefonów i Internetu.

Choć technika niewątpliwie ułatwia życie i zapewnia rozrywkę, spędzanie całego wolnego czasu przed ekranem może być szkodliwe dla rozwoju najmłodszych. Jak odciągnąć dziecko od monitorów? Co zrobić, by lepiej wykorzystywało wolny czas i nie uzależniło się od wirtualnej rzeczywiści? Zdrową alternatywą może być uprawianie sportu. Lato jest doskonałą okazją do udziału choćby w obozach piłkarskich. „Podczas OSHEE Camp w Niepołomicach pokażemy dzieciom, jak przyjemna jest aktywność fizyczna”, mówi Michał Zioło, trener szkółki piłkarskiej Borussii Dortmund.

 

Choć korzystanie przez dzieci z odpowiednich do ich wieku programów edukacyjnych czy gier ma swoje dobre strony – dziecko rozwija kreatywność i koncentrację, to aktywność w wirtualnym świecie nie powinna stanowić całej rozrywki dziecka i nie może zastąpić społecznych relacji z rówieśnikami. Popołudnia spędzone przed komputerem często negatywnie odbijają się na wynikach w nauce, a długotrwałe pozostawanie w pozycji siedzącej może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa czy nadwagi.

 

 

Sport to zdrowie

W okresie wzrostu i dojrzewania aktywność ruchowa odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie prawidłowego rozwoju dziecka, nie tylko w sferze fizycznej, ale również psychicznej i społecznej. Dzieci w wieku szkolnym odczuwają naturalną potrzebę ruchu i nauki nowych umiejętności – należy więc ten czas jak najlepiej wykorzystać, motywując je i zachęcając do różnego rodzaju aktywności. Pływanie, taniec, sztuki walki czy gry zespołowe – opcji jest wiele, im większe miasto, tym więcej możliwości dla naszych pociech. Oprócz cotygodniowych zajęć w trakcie roku szkolnego w lecie organizowane są kolonie i obozy sportowe, zapewniające zdrowy wypoczynek w gronie rówieśników.

 

– Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale przede wszystkim dobra zabawa. Podczas obozów i kolonii dzieci poznają przyjaciół, uczą się współdziałania i korzystają ze świeżego powietrza. Nie każde dziecko jednak chętnie angażuje się w sport, wiele z nich potrzebuje dodatkowych bodźców. Dlatego przygotowaliśmy ciekawą inicjatywę łączącą aktywność fizyczną z dodatkowymi korzyściami. Postanowiliśmy dać dzieciakom możliwość uczestniczenia w szkółce OSHEE Camp i szkolenia się pod okiem trenerów Borussii Dortmund. Jest to dla nich niesamowita przygoda, której efektem mogą być wakacje pełne sportowych emocji – tłumaczy Karolina Kosyna, Manager ds. komunikacji w OSHEE, organizatora obozu OSHEE Camp.

 

 

Ruch a rozwój psychiczny i społeczny dziecka

Rozwój sprawności fizycznej, zdrowie i hartowanie organizmu to niejedyne pozytywne skutki aktywności fizycznej – ma ona również wpływ na kształtowanie charakteru i postaw młodego człowieka. Zajęcia sportowe i rekreacyjne oddziałują na rozwój więzi społecznych: uczą współpracy, wewnętrznej dyscypliny, nie tylko rozwijają indywidualność, ale jednocześnie wpajają tolerancję. Udział w treningach wzmacnia również życie emocjonalne dziecka: sukcesy budują pewność siebie, porażki natomiast zwiększają odporność na stres. Wszystkie te cechy, wykształcone dzięki uprawianiu sportu, wykorzystane zostaną w późniejszych etapach życia.

 

– Rozwijanie umiejętności współdziałania z rówieśnikami, asertywność, zasada fair play, dyscyplina czy choćby punktualność to tylko niektóre z umiejętności, które zdobywa dziecko, uczęszczając na treningi sportowe. Prawdziwe talenty kształtują się właśnie od najmłodszych lat! Dla dzieciaków to ogromna frajda, a dla ich rodziców pewność, że zapewniają im zdrowy rozwój pod profesjonalną opieką – komentuje Michał Zioło, szkoleniowiec szkółki piłkarskiej Borussii Dortmund.

 

Złoty środek

Aby aktywność ruchowa miała pozytywny wpływ na zdrowie dziecka, jej ilość musi pozostawać na odpowiednim poziomie. Choć dzieci prawie nie odczuwają zmęczenia, a po wysiłku ich organizm bardzo szybko wraca do normy, należy dbać o zdrową równowagę między treningami a czasem na regenerację.

 

 

– Zarówno brak aktywności ruchowej, jak i jej nadmiar może być szkodliwy dla organizmu młodego człowieka – dodaje Michał Zioło z BVB. – Konieczne jest odpowiednie stopniowanie aktywności, systematyczność oraz różnicowanie bodźców w czasie treningów. Między innymi na te aspekty chcemy postawić, trenując młodych piłkarzy podczas obozów letnich – dodaje trener, który tego lata będzie szkolił dzieci w podkrakowskich Niepołomicach.

 

Na kształtowanie się młodego sportowca wpływają nie tylko intensywne treningi, równie ważna jest zbilansowana dieta i trening mentalny. Wakacyjne wyjazdy na obozy sportowe to świetna okazja, by połączyć wszystkie te aspekty. Dzieci nie tylko doskonalą umiejętności w ulubionej dyscyplinie, ale także dobrze się bawią po treningu, spędzając czas z rówieśnikami i poznając okolice podczas różnego rodzaju dodatkowych atrakcji na łonie natury czy w czasie zorganizowanych wycieczek.

 

Wspierając aktywność ruchową naszego dziecka od najmłodszych lat, wspomagamy proces kształtowania dobrych nawyków rekreacyjnych oraz właściwych wzorców ruchowych w przyszłości. Warto zadbać, by w wolnym czasie dzieci wybierały także zabawę i uprawianie sportu z rówieśnikami. To nie tylko zapewni im prawidłowy rozwój mięśni, stawów i kości, ale także pozwoli kształtować osobowość i indywidualność w duchu zdrowej rywalizacji.

Więcej na temat:Oshee, Oshee Camp

Komentarze (5)

Napisz komentarz
No photo
No photo~AśkaUżytkownik anonimowy
~Aśka :
No photo~AśkaUżytkownik anonimowy
Super, że są takie szkoły. Moje dziecko akurat jest zafascynowane pływaniem - zapisałam go do szkółki pływackiej, a latem jedzie z Almaturem na obóz pływacki, tam też na pewno się podszkoli.
8 cze 16 15:34 | ocena:100%
Liczba głosów:1
100%
0%
| odpowiedzi: 4
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~AśkaUżytkownik anonimowy
~Aśka
No photo~AśkaUżytkownik anonimowy
do ~Diana:
No photo~DianaUżytkownik anonimowy
8 cze 16 18:38 użytkownik ~Diana napisał
Ja jestem zdania, że dzieci powinno się aktywizować, tym bardziej, że coraz częściej mówi się o tym, że zwyczajnie dzieci są leniwe i otyłe. Nie mają potrzeby aktywności fizycznej, tylko komputer się liczy.
Niestety sporo w tym prawdy, jednak bardzo się cieszę, że akurat moich dzieci to nie dotyczy. Bardzo lubię aktywne życie.
8 cze 16 18:55
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
No photo
No photo~AśkaUżytkownik anonimowy
~Aśka
No photo~AśkaUżytkownik anonimowy
do ~jose:
No photo~joseUżytkownik anonimowy
8 cze 16 17:53 użytkownik ~jose napisał
Obóz pływacki? Jak konkretnie wyglądają zajęcia na takim obozie? Ja byłam w młodości raczej leniwa i na wakacje wybierałam obóz rekreacyjny, myślę że teraz wybrałabym bardziej nastawiony na sport
Ten będzie dość intensywny, bo część treningów będzie się odbywać na basenie olimpijskim. Poza tym pod okiem multimedalistki Pani Alicji Pęczak, więc będzie ostro :P
8 cze 16 18:48
Liczba głosów:0
0%
0%
Link do tego komentarza:
Z tej samej kategorii