SOS dla sportu. Największy w historii projekt szkoleniowy

PZPS stworzył największy w historii projekt szkoleniowy – Siatkarskie Ośrodki Szkolne.

sos siatkówka
 źródło: Materiały prasowe

To jedyny, tak szeroko zakrojony, nowoczesny siatkarski projekt szkoleniowy dla dzieci i młodzieży na świecie! Obecnie w SOS uczestniczą 144 szkoły: 31 liceów i 113 gimnazjów. Ponadto, w ramach współpracy z samorządami powstały akademie siatkarskie w 400 szkołach podstawowych. W sumie szkoli się w nich ponad 15 tysięcy dzieci i młodzieży.


W miniony weekend w Centralnym Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale rozpoczęło się pierwsze z dwóch trzydniowych sympozjów szkoleniowych dla trenerów pracujących w SOS. W pierwszej turze szkolenia uczestniczą trenerzy z Regionu Północ i Południe. W następny weekend spotkają się szkoleniowcy z Regionów Wschodniego i Zachodniego. Łącznie w Spale pojawi się ponad czterystu trenerów, którzy na co dzień pracują nad wychowaniem przyszłych siatkarskich mistrzów.

 

Szkolenie trwa nieustannie
Uczestnicy akcji wymieniają się doświadczeniami, ale przede wszystkim pracują podczas zajęć praktycznych. Tego typu szkolenia odbywają się cyklicznie.
– Od samego początku istnienia projektu organizujemy szkolenia dla naszych trenerów. Na tych szkoleniowcach ciąży ogromna odpowiedzialność za rozwój sportowy i wychowanie przyszłych siatkarek i siatkarzy. Dlatego musimy im nieustannie dostarczać odpowiedniej wiedzy i umiejętności – podkreśla szef projektu Waldemar Wspaniały, zdobywca Pucharu Europy jako zawodnik, twórca sukcesu Mostostalu Kędzierzyn-Koźle jako trener i były selekcjoner reprezentacji Polski.


Siatkarskie Ośrodki Szkolne to ogólnopolski projekt szkoleniowy, finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, skierowany do dzieci i młodzieży. Jego głównym celem jest upowszechnianie sportu, a w szczególności siatkówki. SOS powstał w 2012 roku z inicjatywy Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Opiera się na idei współpracy szkoły, lokalnego samorządu i związku sportowego.

 

Piramida wyłowi najlepszych
Jednym z podstawowych założeń projektu jest dotarcie do możliwie największej grupy najmłodszych kandydatów na sportowców oraz szeroko pojęta promocja siatkówki. SOS zapewnienia również rozwój najbardziej obiecującym zawodnikom, którzy będą w przyszłości filarami reprezentacji kraju.


Z tego względu model szkoleniowy ma formę piramidy, a każdy SOS tworzy zorganizowaną lokalną strukturę osób i instytucji na danym terenie. Wart uwagi jest fakt, że część Siatkarskich Ośrodków Szkolnych powstało w placówkach, które wcześniej nie prowadziły klas sportowych, ani nie miały wieloletnich tradycji siatkarskich.
– To nasz sztandarowy program. Cieszy nas, że czerpią z niego wzór inne dyscypliny. Dlatego wobec polskiego sportu zobowiązani jesteśmy, by to dzieło twórczo rozwijać – deklaruje Jacek Kasprzyk, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

 

Damian Janikowski - nowa gwiazda KSW

Z tej samej kategorii