Przesiądź się na rower! Wielka konferencja w Podkowie Leśnej

rowery
 źródło: własne

Miasto Ogród chwali się projektem, dzięki któremu powstaną ścieżki rowerowe.

To był prawdziwie sportowy weekend w Podkowie Leśnej. 7 kwietnia w piątkowe południe odbyła się konferencja rowerowa. Jednym z celów debaty pt. „Przesiądź się na rower” było zakomunikowanie powstania nowych ścieżek rowerowych w Podkowie Leśnej i gminach ościennych. Projekt przyczyni się do połączenia rowerowego takich miast jak: Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Pruszków i Warszawa. W następnych dniach ruszyli do boju miejscowi sportowcy. W sobotę i niedzielę w Klubie Jeździeckim w Podkowie Leśnej odbyły się regionalne zawody w skokach i ujeżdżeniu. Zawody rozpoczęły dziesiątą, jubileuszową edycję „Ligi Mazowsza”. W niedzielę swój czas mieli biegacze. O godzinie 11.00 wystartował pierwszy z ośmiu biegów Maratonu Miast Ogrodów 2017.

 

Głównym celem wspomnianej konferencji było promowanie aktywnego trybu życia poprzez upowszechnianie jazdy na rowerze. Prelegentami konferencji byli: Artur Tondera, naczelnik wydziału zrównoważonej mobilności w warszawskim Zarządzie Dróg Miejskich, Tomasz Krupski, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego, Tomasz Piątkowski, założyciel sieci sklepów SKI Team, Dariusz Popielczyk, Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego K.P.P Grodzisk Mazowiecki i Artur Tusiński, czyli gospodarz wydarzenia i burmistrz Podkowy Leśnej. Na spotkanie przybyli także: Wiesława Kwiatkowska, burmistrz Milanówka, Zbigniew Guzewski, zastępca wójta Gminy Jaktorów, Grzegorz Wajs, dyrektor Poland Bike Marathon i miejscowe środowiska pasjonatów jazdy na rowerze.

 

Jednym z głównych tematów spotkania było omówienie i przedstawienie planowanych ścieżek rowerowych, które powstaną między innymi w Podkowie Leśnej i Grodzisku Mazowieckim oraz sposoby promocji regionu jako przyjaznego rowerzystom. Konferencję rozpoczął burmistrz Podkowy Leśnej, który w swojej prezentacji zwrócił uwagę na propagowanie wśród mieszkańców imprez sportowych odbywających się cyklicznie w Mieście Ogrodzie, takich jak Rowerosacrum, Rowerowy Rajd Wolności, wycieczka rowerowa w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju czy Śladami Chełmońskiego. Miasto stawia także na edukację najmłodszych użytkowników dwóch kółek. W mobilnym miasteczku rowerowym na terenie miejscowego Zespołu Szkół Podstawowych poznają zasady bezpiecznego poruszania się po drogach. Takie działania i charakter Podkowy Leśnej doceniała firma All for Planet montując charakterystyczne stojaki rowerowe. W swojej prezentacji Artur Tusiński przedstawił szczegółowe informacje na temat rozbudowy infrastruktury ścieżek rowerowych, na które udało się pozyskać fundusze zewnętrzne. Rower dla każdego Sześć podwarszawskich gmin, których liderem jest Grodzisk Mazowiecki, pozyskało współfinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Główne założenia projektu przedstawił Tomasz Krupski, zastępca burmistrza Grodziska Mazowieckiego.

 

Kolejnym ważnym tematem, który został poruszony na konferencji był tzw. Rower Miejski. Fakty przedstawione w prezentacjach Grodziska Mazowieckiego (Grodziski Rower Miejski działa już czwarty rok) i Zarządu Dróg Miejskich w Warszawie (Warszawski Rower Publiczny działa od sierpnia 2012 roku) wskazują jednoznacznie na wzrost zainteresowania tym środkiem komunikacji. Szczyt wypożyczeń przypada w godzinach 16-18. Najczęściej wykorzystywane są stacje zlokalizowane przy węzłach komunikacji miejskiej i terenach rekreacyjno-sportowych. Na wzajemne relacje w zwiększaniu środków na infrastrukturę rowerową i rozwój gospodarczy regionu zwrócił uwagę Tomasz Piątkowski, właściciel Ski Team, znanej firmy w branży między innymi rowerowej.

 

Przykłady krajów Europy Zachodniej jednoznacznie pokazują, że poprawa infrastruktury rowerowej przyczynia się do rozwoju biznesu w regionie. Jak się okazuje, amatorzy jazdy na jednośladzie są lepszym, czyli bardziej perspektywicznym konsumentem rynku niż pozostali uczestnicy naszych dróg. W związku z poruszeniem tematów biznesowych pojawił się bardzo interesujący wątek nowych technologii wykorzystywanych do budowy ścieżek rowerowych. Firma TPA sp. z o.o. z Pruszkowa zaprezentował innowacyjne rozwiązania ich nawierzchni. Pierwsza w Polsce świecąca ścieżka rowerowa to efekt pracy nad wykorzystaniem luminoforu w budownictwie drogowym. Na drogach coraz bezpieczniej Nie mogło zabraknąć kwestii bezpieczeństwa. To jeden z ważniejszych powodów budowy wydzielonych dróg dla rowerzystów. W tej sprawie zabrał głos przedstawiciel policji, Dariusz Popielczyk. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w Grodzisku Maz. przedstawił statystyki wypadków z udziałem rowerzystów z ostatnich trzech lat. Pomimo znacznego wzrostu liczby użytkowników rowerów odnotowuje się coraz mniej tych zdarzeń. Zaznaczył również, że idealnym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego na naszych drogach.

 

Na koniec przedstawione zostały plany w ramach Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów (Milanówek, Podkowa Leśna, Brwinów). Aneta Majak z Milanowskiego Centrum Kultury przedstawiła projekt tworzenia wspólnych szlaków rowerowych i zaprosiła do współpracy pozostałych członków PTO. Pomysł został pozytywnie przyjęty przez burmistrza Podkowy Leśnej, a w najbliższych dniach dojdzie do spotkania przedstawicieli wszystkich trzech gmin. Atrakcję dla wszystkich zaproszonych gości przygotowali sponsorzy konferencji. Salon samochodowy Auto Wimar zaprezentował nowe modele marki Skoda, natomiast SkiTeam dał możliwość wypróbowania wszystkim uczestnikom swoich sił na rowerze hybrydowym.

 

Partnerami konferencji byli: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, Grodzisk Mazowiecki oraz Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie leśnej. Imprezę sponsorowali: Ski Team, Grupa Auto Wimar i Klub Jeździecki Podkowa Leśna.

Baner
Z tej samej kategorii