Przełaje w olimpijskim stylu

Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków odbędą się 3 czerwca na terenie 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Bielicach, 5 km od Sochaczewa. Historia sochaczewskich biegów przełajowych młodzieży szkolnej ma już ponad dwie dekady. Wiele zmieniło się przez ten czas. Wydarzenie to zyskało wysoką renomę.

sochaczew1
 źródło: własne

Pierwsza edycja imprezy, wtedy jeszcze pod nazwą Wielkie Przełaje w Lesie Gawłowskim, odbyła się w 1993 roku. Wystartowało w niej 900 zawodników z 43 szkół. W 1999 roku ze względu na liczbę startujących biegi odbyły się na terenie jednostki wojskowej w Bielicach, gdzie organizowane są do dziś. Trasy w Gawłowie nie mogły pomieścić ponad 2000 chętnych. Największa frekwencja miała miejsce w 2004 roku, kiedy wystartowało 4400 uczestników ze 166 szkół. W następnym roku, XIII edycja imprezy odbyła się już pod funkcjonującą do dziś nazwą Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków. Przez 24 lata w biegach wzięli udział reprezentanci ponad 350 szkół. Łącznie wystartowało około 80 000 dzieci i młodzieży z Polski i Europy.

 

Nagrody za pierwszą dziesiątkę

Dwa miesiące przed jubileuszowymi zawodami swój udział zgłosiły już reprezentacje blisko 30 szkół. W ramach 25. edycji Europejskich Biegów Młodych Olimpijczyków odbędzie się w sumie 21 startów. Pobiegną uczniowie wszystkich klas podstawówek, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Rywalizacja najmłodszych uczestników odbędzie się na dystansie 500 m. Lekkoatleci ze szkół średnich będą mieli do pokonania 1,5 km. Jest o co walczyć. Pierwsze dziesięć osób przekraczających linię mety w każdym rozegranym biegu, dzięki wsparciu licznych sponsorów, otrzyma atrakcyjne nagrody.

 

Między innymi tradycją imprezy stało się, że zwycięzcy odjeżdżają z Bielic na nowych rowerach wysokiej klasy. Warto dodać, że sześć biegów będzie memoriałami upamiętniającymi znane postaci związane z sochaczewskim sportem. Odbędą się starty ku pamięci: Sylwestra Rozdżestwieńskiego, Ryszarda Łakomskiego, Bogusława Szymańskiego, Jana Cebrzyńskiego oraz Romana Kaczmarka. Szczególnie ten ostatni memoriał zasługuje na uwagę. Będzie to pierwsza konkurencja podczas tegorocznych zawodów. Jest to bieg osób specjalnej troski na 200 m. Sportowej rywalizacji towarzyszy w nim zawsze miła atmosfera i dobra zabawa. Niepełnosprawni sportowcy samodzielnie, bądź wspierani przez opiekunów, pokonują dystans i swoje słabości.

 

Rozpoczną jak igrzyska olimpijskie

Stałym punktem programu EBMO jest także charakterystyczne otwarcie zawodów, połączone z ceremoniałem olimpijskim. W tym roku rozpocznie się o godz. 9.15. Reprezentacje szkół, niczym podczas inauguracji igrzysk olimpijskich, maszerują bieżnią stadionu. Każda z nich wciela się w wybrane przez siebie państwo, należące do MKOl. Ciekawe pomysły artystyczne podkreślające charakter reprezentowanych krajów są oceniane. Z roku na rok pomysłowość młodzieży i ich opiekunów w „przebieranym konkursie” jest coraz większa. Organizatorzy przygotowali sześć nagród dla najlepszych grup.

 

Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Europejskie Biegi Młodych Olimpijczyków. Współorganizatorami: 3. Warszawska Brygada Rakietowa Obrony Powietrznej, Starostwo Powiatowe w Sochaczewie, Miasto Sochaczew, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sochaczewie oraz firma MARS Polska. Patronat nad imprezą objęli: Polski Komitet Olimpijski, Polski Związek Lekkiej Atletyki, Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, Poseł na Sejm RP Maciej Małecki.

 

Co roku w imprezie startuje młodzież szkolna z całej Polski. Dla zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. Zapisy trwają do 10 maja za pośrednictwem strony internetowej www.ebmo.pl.

Z tej samej kategorii