Tłumy spróbują dogonić legendę. Rusza 41. Bieg Piastów

Kilka tysięcy osób zgłosiło się do 41. edycji największej narciarskiej imprezy w Polsce. Pierwszy numer startowy w biegu głównym otrzyma Justyna Kowalczyk.

Justyna Kowalczyk
 źródło: AFP

Zamknięte dla turystów trasy, problemy z drożnością drogi krajowej nr 3 do granicy z Czechami, notoryczny brak miejsc parkingowych i tłum, w którym można się zgubić. To wady największej narciarskiej imprezy w Polsce, którymi... absolutnie nikt nie zawraca sobie głowy. Zalety Biegu Piastów powodują, że do wydarzenia co rok zapisuje się nawet 6 tysięcy osób. W najbliższy weekend rusza 41. edycja.

 

Rywalizacja na trasach wokół Polany Jakuszyckiej rozpocznie się w sobotę 25 lutego od rodzinnego biegu na 10 km. Dzień później – biegiem na 15 km stylem klasycznym – upamiętniony zostanie zmarły w minionym roku pierwszy zwycięzca „Piastów” Stanisław Michoń. Na poniedziałek zaplanowano bieg nocny.

 

– W sobotę wystartować może nawet 400 osób i na starcie prawdopodobnie pojawi się rodzina państwa Włoszczowskich. Wydarzeniem będzie więc start dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej, która regularnie trenuje na nartach w Jakuszycach – zapowiedział zawody prezes stowarzyszenia „Bieg Piastów” Zygmunt Bobowski. Ale to nie koniec dużych nazwisk. W głównym weekendzie 41. edycji imprezy (3-5) na starcie staną obaj polscy medaliści igrzysk olimpijskich w 2006 roku. Eks-biathlonista Tomasz Sikora pobiegnie w niedzielę na 16 kilometrów, a w maratonie na 50 kilometrów – Justyna Kowalczyk.

 

- Chociaż spędziła tu wiele miesięcy na treningach i startowała w Pucharze Świata, w Biegu Piastów to będzie jej debiut. My co roku wysyłaliśmy jej zaproszenie i do końca czekaliśmy z „numerem 1”, ale jak dotąd ściągnięcie mistrzyni na Dolny Śląsk nam się nie udawało. Proszę sobie wyobrazić: ona, a za nią kilka tysięcy narciarzy. To będzie absolutnie symboliczne wydarzenie – skomentował Leszek Kosiorowski, członek zarządu stowarzyszenia. Jak dodał, w pierwszy weekend marca wystąpi także m.in. Paulina Maciuszek. Olimpijka z Soczi została „oficjalną twarzą” zawodów, chociaż z uwagi na ciążę nie będzie mogła przebiec całego dystansu. – Bieg Piastów ma wielkie szczęście, że ma bardzo dużo przyjaciół – powiedział Julian Gozdowski, działacz, który w 1976 roku „wychodził” organizację biegu w jeleniogórskich urzędach. Wieloletni komandor biegu, a teraz jego dobry duch i mentor, będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego, w którym o sportach zimowych pomówi również mistrz olimpijski z Sapporo w skokach narciarskich, Wojciech Fortuna.


Internetowe zapisy do jednego z 20 zaliczanych do elitarnej ligi Worldloppet biegu zostały już zamknięte, ale o miejsce można jeszcze pytać osobiście. Jak informowali niedawno organizatorzy, do Szklarskiej Poręby przyjechać mają zawodnicy z 26 państw z 4 kontynentów. - Warunki są bardzo dobre. Pokrywa śniegu wynosi około metra. Jest mroźno, co daje nadzieję, że śnieg się utrzyma. Przygotowanych jest około 70 kilometrów tras, więc nie ma obaw, że coś nam pokrzyżuje plany – zaprosił na start Bobowski.

 
REPORTAŻ O KAMILU STOCHU

 

Z tej samej kategorii