Mistrz podniebnych akrobacji

Choć Wojciech Bógdał ma tylko 23 lata, to w motoparalotniarstwie wygrał wszystko co było możliwe – jest mistrzem Polski, Europy i świata.

Wojciech Bógdał
 fot. Bartosz Mokrzycki  /  źródło: Materiały prasowe

Wojciech Bógdał to płocki motoparalotniarz specjalizujący się w slalomach. Jest nie tylko jednym z najbardziej utytułowanych płockich sportowców, ale także najlepszym polskim zawodnikiem w historii tej widowiskowej dyscypliny sportu. Choć Bógdał ma tylko 23 lata, to w motoparalotniarstwie wygrał wszystko co było możliwe – jest mistrzem Polski, Europy i świata.

 

Podczas X Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017 we Wrocławiu zdobył złoty medal. Na co dzień reprezentuje barwy Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej w Płocku. Pochodzi z Tłuchowa. Jest absolwentem LO im. Władysława Jagiełły w Płocku, a obecnie studentem płockiej filii Politechniki Warszawskiej. We wrocławskich zawodach pokonał najlepszych pilotów. Latał tam na skrzydle: DUDEK Snake XX 14, silniku: Polini Thor 250, który sam stuningował, śmigle VETEC i napędzie własnej konstrukcji.

 

Piloci podczas

2017 rywalizowali w następujących konkurencjach: szybko-wolno, która polega na tym, by przelecieć wyznaczony odcinek jak najszybciej i kolejny raz jak najwolniej, slalom pomiędzy dwoma 12-metrowymi pylonami z kopaniem tyczki lub wykopywaniem piłek z wyznaczonych miejsc po każdym zakręcie, trzecia to lądowanie na celność, a czwarta to tzw. ślizg po wodzie. We Wrocławiu Bógdał był faworytem, jednak początek rywalizacji nie zapowiadał łatwej przeprawy po złoty medal. Po pierwszym dniu Wojtek był na trzecim miejscu ze sporą stratą do dwóch prowadzących Aleksandra Mateosa z Francji i Polaka Marcina Bernata. Drugiego dnia zawodów pokazał swój kunszt pilotażu. Zaliczył celność lądowania z maksymalną liczba punktów oraz wygrywał konkurencję „szybko-wolno”. Wojtek awansował na pierwszą pozycję z dużą przewagą punktową. Podczas lotów popołudniowych nie dał już sobie odebrać zwycięstwa. Powiększył przewagę nad konkurentami. Drugi raz wygrał konkurencję „szybko-wolno” oraz wykonał tzw. sto procent ślizgu po wodzie. Trzeciego dnia motoparalotniarze ścigali się w slalomach z dotykaniem tyczek i kopaniem piłek. Różnice czasów ocierały się o setne części sekundy. Także w tej konkurencji Bógdał okazał się bezkonkurencyjny.

 

Polscy piloci we Wrocławiu udowodnili, że należą do światowej elity motoparalotniarstwa. Wojciech Bógdał został mistrzem, a na trzecim miejscu uplasował się Marcin Bernat. Światowe Igrzyska Sportowe odbyły się już dziesiąty raz. Są organizowane podobnie jak Igrzyska Olimpijskie co cztery lata pod patronatem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 2017 roku ponad 3,5 tysiąca sportowców ze 112 krajów rywalizowało w 31 dyscyplinach nieolimpijskich. W zawodach brali udział płocczanie – Wojciech Bógdał, a także reprezentacja Polski w piłce ręcznej plażowej pod wodzą trenera Krzysztofa Kisiela oraz zawodnikami BTH Auto-Forum Petra Płock.

 

 

Baner
Z tej samej kategorii