Najzdolniejsi młodzi żeglarze

6 wrz, 12:50

W miniony weekend skończyły się żeglarskie mistrzostwa Polski juniorów i klas nieolimpijskich. W Gdańsku–Górkach Zachodnich talenty potwierdziły klasę.

żeglarstwo

Zawodnicy ścigali się w klasach Laser Radial, Europa, OK Dinghy i w juniorach w klasach RS:X, 29er, 420 i Hobie Cat 16. Wystartowało aż 279 zawodników, chociaż pogoda nie dopisała. Wiatru było jak na lekarstwo, wyścigi zaczęły się z kilkugodzinnym opóźnieniem, ale to nie przeszkodziło żeglarzom pokazać pełni umiejętności.

W windsurfingowej klasie RS:X wygrał Mikołaj Michalski (GKŻ Gdańsk). Najwyżej sklasyfikowaną dziewczyną została Weronika Marciniak (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która w klasyfikacji ogólnej zajęła dziesiątą pozycję.

– Pierwszego dnia zawodów miałem nieprzyjemną sytuację na wodzie. Jeden z zawodników wpłynął na mnie będąc na lewym halsie i zniszczył mi deskę i uszkodził żagiel, co uniemożliwiło mi wzięcie udziału w trzecim czwartkowym wyścigu. Udało się jednak otrzymać za ten wyścig zadośćuczynienie i zrekompensowało mi to starty punktowe – odkrył kulisy swojego występu Michalski.

W klasie Laser Radial dziewcząt bezkonkurencyjna była zeszłoroczna triumfatorka Wiktoria Gołębiowska (MOS SSW Iława), która wygrała pięć z siedmiu wyścigów.

Bardzo zacięta walka toczyła się w klasie 420. Patryk Kosmalski i Tomasz Lewandowski (ChKŻ Chojnice/OKŻ Olsztyn) w dwóch ostatnich wyścigach zajęli miejsca pierwsze oraz trzecie i dzięki temu wrócili z pozycji trzeciej na pierwszą, zapewniając sobie mistrzowski tytuł. Najwyżej sklasyfikowaną załogą żeńską zostały Zofia Korsak i Karolina Cendrowska (MKS Dwójka Warszawa), które w klasyfikacji generalnej uplasowały się na czwartej pozycji.

W klasie 29er zdeklasowali rywali Mikołaj Chłopek i Mateusz Kruczyński (YKP Gdynia). Bardzo dobrze podczas ostatniego dnia regat żeglowały najlepsze z dziewcząt, Wiktoria Lehmann i Maja Micińska (YKP Gdynia), dzięki czemu awansowały na drugą lokatę w ogólnej klasyfikacji, ale do zwycięzców straciły aż piętnaście punktów.

Katamarany Nacra 15 oraz Hobie Cat 16 ścigały się razem. W tej pierwszej klasie pływają w Polsce tylko dwa jachty i po wyrównanej walce z wygranej cieszyli się Maja oraz Oskar Niemira, a drugie miejsce przypadło Tymoteuszowi Cierzanowi i Katarzynie Piernickiej. W klasie Hobie Cat 16 najlepsi okazali się Zuzanna Szadziul i Szomon Cierzan, a za ich plecami znaleźli się Aleksandra Soczyńska i Stanisław Wierczyński oraz Filip Kokot i Robert Kochanowski. Wszyscy reprezentują klub UKS Navigo Sopot.

W rywalizacji klasy Europa rzutem na taśmę zwyciężył Jan Pic (ŻMKS Poznań), dzięki temu, że wygrał jedyny tego dnia wyścig. Z taką samą liczbą punktów regaty ukończył Łukasz Włoch (KŻ Mewa Poznań), ale został wicemistrzem Polski, ponieważ o końcowej kolejności zadecydowała większa liczba wygranych wyścigów. Brązowy medal wywalczył Jeremi Zimny (WKŻ Wolsztyn), a trzy pierwsze miejsca wśród kobiet zajęły Ewa Pawlaczyk (JKW Poznań), Joanna Małyszka (KŻ Mewa Poznań) i Emilia Pic (ŻMKS Poznań).

Z kolei w klasie OK Dinghy kolejność pierwszej trójki nie zmieniła się i mistrzostwa Polski wygrał Tomasz Gaj (SZK OK–Dinghy), nie przerywając ani jednego wyścigu. Na dwóch kolejnych stopniach podium stanęli Paweł Pawlaczyk (JKW Poznań) i Marek Bernat (KKS Warmia Olsztyn).